Polemik & Kulis
27 Nis 2018 19:43 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:11

Hürriyet Gazetesi'nde deprem! Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila istifa etti! (Medyaradar/Özel)

Demirören Holding tarafından satın alınan Doğan Medya'da sular durulmuyor.

Yeni yapılanma süreci gruptaki tüm gazeteler ve televizyonlar için sancılı geçiyor. Bir yandan yeni yöneticiler vekaleten atanırken bir yandan da istifalar gündeme geliyor.

Kulislerde dolaşan yeni bilgi ise adeta bomba etkisi yarattı. İddiaya göre Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila Demirören'e istifasını sundu. Bila'nın gazetede köşe yazarlığına devam edip etmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Geçtiğimiz günlerde Demirören ile Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay arasında bir görüşme gerçeklemişti. Görüşmenin ardından 22 yıldır Posta Gazetesi'nin başında olan Ababay'a Hürriyet Gazetesi'nin başına geçmesi yönünde teklif yapıldığı söylentileri yayıldı. Bila'nın bu görüşmeden kısa süre sonra istifa etmesi soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

FİKRET BİLA KİMDİR?

Türkiye medyasının kıdemli isimlerinden olan Fikret Bila 1979 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1977 yılınsa, öğrenciyken, Yankı dergisinde başladı, daha sonra Nokta dergisinde de çalıştı.

Mezuniyetinin ardından parlamento adına devlet ve yerel yönetimler üzerinde denetim yapan Sayıştay'ın sınavını kazanarak denetçi oldu.

1980-1985 yılları arasında Sayıştay denetçisi olarak görev yapan Bila, Gazi Üniversitesi’nden 1986 yılında doktora derecesi aldı.

Sayıştay yıllarının ardından gazeteciliğe dönen Bila, Milliyet'le özdeşleşen isimlerden biri oldu, muhabirliğin ardından Milliyet Ankara İstihbarat Şefliği'ne getirildi.

Orhan Tokatlı'nın yerine getirildiği Milliyet Ankara Temsilciliği döneminde CNN Türk’te Ankara Kulisi programını sundu.

Bila, uzun süre "Yön" başlıklı köşesinde günlük yazılar yazdığı Milliyet'in Demirören ailesine satılmasının ardından, 30 Temmuz 2013'te Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Bila, 8 Haziran 2016'ya kadar sürdürdüğü bu görevin ardından, 1 Ağustos 2016'dan itibaren köşe yazarı olarak Doğan Medya Grubu bünyesinde bulunan Hürriyet'e geçti.

Uzun süre Milliyet Yayın Koordinatörlüğü yapan müteveffa gazeteci Hikmet Bila ile kardeş olan Fikret Bila'nın çalışmaları Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Abdi İpekçi, Çağdaş Gazeteciler Derneği gazetecilik ödüllerine değer görüldü.

Bila'nın "Komutanlar Cephesi", "Ankara'da Irak Savaşları", "Hangi PKK: Satranç Tahtasındaki Yeni Hamleler", "Phoenix: Ecevit'in Yeniden Doğuşu" başlıklı kitapları yayımlandı.