Polemik & Kulis
28 Şub 2019 17:32 Son Güncelleme: 28 Şub 2019 18:18

Hürriyet Dünyası'nda üst düzey ayrılık! Hangi isim, neden görevini bıraktı?

16 yıldır Hürriyet'te görev yapan isim sürpriz bir kararla Hürriyet'le yollarını ayırdı.

Hürriyet Dünyası'nda üst düzey ayrılık! Hangi isim, neden görevini bıraktı?

Hürriyet'te bugün bir ayrılık yaşandı. Hürriyet Daily News yayın koordinatörü Emre Kızılkaya’nın kurumla yolları ayrıldı.

Deneyimli gazeteci geçtiğimiz günlerde yönetime görevinden ayrılmak istediğini bildirmişti.

Yeni dönemde iletişim ve gazetecilik eğitimine yoğunlaşacağı öğrenilen Kızılkaya ayrılığını sosyal medya hesabından böyle duyurdu:

Hürriyet’teki kariyerine 2003 yılında dış haberler editörü olarak başlayan Kızılkaya, dış haberler şefliğinin ardından Hürriyet’in dijital içerik koordinatörlüğünü yürüttü. 2015’ten itibaren Hürriyet’in dijitalleşme sürecinde ve özel içerik projelerinde yöneticilik yaptı.

11 yıldır hurriyet.com.tr’de köşe yazan Kızılkaya son görevinden önce de bir dönem, Türkiye’nin en köklü İngilizce gazetesi olan Hürriyet Daily News’ın yazı işleri müdürlüğünü yapmıştı. Bu dönemde Hürriyet Daily News, Türkiye’nin dijital erişimi en yüksek İngilizce gazetesi haline geldi.

Kızılkaya Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden 2018’de internet/haber dalında Yılın Gazetecisi, 2017’de Yılın Dijital Köşe Yazarı ödüllerini aldı.

2019’da Harvard Üniversitesi tarafından Knight Nieman misafir araştırmacısı seçilen ilk Türk gazeteci olan Kızılkaya’nın çalışmaları, ABD merkezli Uluslararası Haber Medyası Derneği (INMA) tarafından “en iyi örnek” olarak gösterilmişti.

Kızılkaya’nın yorumları New York Times, The Guardian, Le Figaro gibi saygın gazeteler; BBC, CNN, Al Jazeera gibi televizyonlar; AFP, Reuters, AP gibi uluslararası ajanslar tarafından yayınlanmıştı.
Evli ve iki çocuk babası Kızılkaya, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye komitesinde 2011’den beri görev yapıyor.