Gündem
12 Mayıs 2015 16:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:33

HSYK'nın kararına hükümetten ilk tepki!

HSYK, savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 17-25 Aralık operasyonlarını yürüten hâkim ve savcıları 30 Aralık'ta açığa almıştı. Hakim ve savcılar için 3 Mart'ta yargılama izni verilmişti.

Kararı değerlendiren AK Parti'nin hukukçu milletvekili Bülent Turan, ihraç kararının gecikmiş bir karar olduğunu söyledi:

'HER KURUM KENDİ ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPACAKTIR'

Paralelle mücadele uzun zamandan beri, MGK başta olmak üzere tüm kurumların gündemindeydi. Biz, paralel yapıyla olan bu mücadeleyi zorunlu görüyoruz. Paralelle olan kavgada her kurum kendi işine geleni yapacaktır diye düşünüyoruz. Zaten alınan kara beklenen bir karardı, başkalarından emir alan, usulsüz dinlemeler yapan, usulsüz mahkeme kararlarıyla operasyon yapmak isteyenler bu cezayla mutlaka karşılaşacaklardı. Ben bu kararı sürpriz olarak görmüyorum, hatta gecikmiş olduğunu düşünüyorum.

Dikkat ederseniz, kararın gerekçesi yolsuzlukla ilgili operasyon değil. Yapılan usulsüz, hukuksuz işlere müdahale etmektir. Yani, sizin yaptığınız bir eylemle ilgili beni dinliyorlarsa, bırakın da birileri buna müdahale etsin. Bunu yolsuzluka, hırsızlıkla ilgili bir operasyonun karşılığı olarak algılamak çok yanlış olur.