Gündem
24 Mayıs 2016 14:44 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:33

Hrant'ın arkadaşları: Hangi güçten olursa olsun hesap versin!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu olan 27'si kamu görevlisi, 6'sı tutuklu toplam 37 kişinin yargılanmasına başlandı.

Dava öncesi Hrant'ın Arkadaşları grubu yaptıkları açıklamada, "Göz göre göre öldüren, öldürülmesini azmettiren, öldürülmesine göz yuman; hangi odaktan, hangi cenahtan, hangi güçten olursa olsun hesap versin, yargılansın, cezalandırılsın istiyoruz" dedi.  

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan, aralarında HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın da bulunduğu Hrant'ın Arkadaşları grubu "Hepimiz Hrant'ız hepimiz Ermeniyiz" yazılı pankart açarak, "Öldür diyenler yargılansın" sloganları attı.

Davaya ilişkin basın açıklamasını okuyan Yıldız Önen, "Birleştirilen davalar neticesinde yargı sürecinin en başından beri işaret ettiğimiz kamu görevlilerinin bir kısmı ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanıkların ifadeleriyle birlikte haklılığımız bir kez daha gün yüzüne serildi. Ne diyordu sanıklardan biri, 'Devlet olarak Hrant Dink'in göz göre göre öldürülmesine göz yumduk...'" dedi.

"Hangi güçten olursa olsun hesap versin"

Önen, "İşte bu acı itirafı yalnızca duymuş olmakla kalmak istemiyoruz. Göz göre göre öldüren, öldürülmesini azmettiren, öldürülmesine göz yuman; hangi odaktan, hangi cenahtan, hangi güçten olursa olsun hesap versin, yargılansın, cezalandırılsın istiyoruz. Adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın da bulunduğu grup açıklamanın ardından davanın görüldüğü duruşma salonuna çıktı.  

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir ile Yasin Hayal getirildi. Ayrıca Ogün Samast ve baska suçlardan tutuklu bulunan Tamer Bülent Demirel, Osman Gülbel, Ali Poyraz, Hamdi Egebatan görüntülü olarak bulundukları cezaevlerinden duruşmaya katıldı.

Tutuksuz sanıklardan Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler, Reşat Altay, Faruk Sarı, Hasan Durmuşoğlu, Sabri Uzun, Onur Karakaya, Mehmet Ayhan, Erhan Tuncel ile davası birleştirilen dönemin Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Ali Özkılınç da duruşmaya katıldı.

Bir önceki duruşmada tahliye olan Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu da duruşmaya katıldı.

Mahkeme Başkanı, bazı sanıklar tarafından yapılan reddi hakim talebinin üst mahkemece reddedildiğini belirtti.

Duruşma celse arasında sanık avukatlarinca yapılan taleplerin okunmasiyla devam ediyor.