Gündem
07 Eki 2015 21:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:55

Hrant Dink soruşturmasında 5 polise tutuklama talebi!

Dink suikastına ilişkin olarak, 'Kamu görevlilerinin ihmali' soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Gökalp Kökçü, yeni delillere ulaşılması üzerine dün 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıkartmıştı. Gözaltına alınan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Faruk S., Onur K., Osman G., Yılmaz A. ve Mehmet A., işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi. Savcı Kökçü, 5 şüpheliyi, "Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek" ve "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti.

İKİNCİ KEZ TUTUKLANMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ
Öte yandan, soruşturma savcısı Kökçü, daha önceden aynı soruşturmadan tutuklanan polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu, Ercan Demir ve eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in de yeniden ifadesini alarak, zanlıları "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçundan 2. kez tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti. Şüphelilerin ifadelerini İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği almaya başladı.

GÜLER SAVCILIK İFADESİNİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI
Hakkında gözaltı kararı çıkarılan, ancak kendisi teslim olan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ise savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

SORUŞTURMADA 5 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Soruşturma kapsamında, polis memurları Muhittin Zenit, Özkan Mumcu ve Ercan Demir ile eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek "İhmalî davranışla ölüme sebebiyet vermek" suçundan tutuklanmıştı. Daha önce de, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, "Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek" ve "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" suçlarından tutuklanarak cezaevine konulmuştu.