Gündem
26 Nis 2013 21:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:08

HRANT DİNK DAVASINDA SÜRPRİZ GELİŞME!

Gazeteci Hrant Dink suikastine ilişkin yeni ifadeler ve tespitler doğrultusunda bazı sanıkların ifadesi yeniden alınacak.

Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma sil baştan ele alınıyor.

2007 Ocak ayında Hrant Dink cinayeti işlendi. Cinayetin ardından 20 sanık yargılandı. Yaklaşık 5 yıl süren davada 20 sanıktan bazıları çeşitli oranlarda cezalara çarptırılırken, bazıları da beraat etti. Ancak yargılananlara rağmen Dink cinayeti soruşturması 2007 yılından beri devam etti.

SORUŞTURMA SAVCISI 2007 YILINA DÖNDÜ

Son olarak soruşturma dosyası Ergenekon savcısı da olan Muammer Akkaş’a verildi. Terörle Mücadele soruşturmalarında görevli savcı Akkaş, cinayeti baştan ele aldı. Cinayetin işlendiği 2007’nin öncesine kadar incelemeler yapan savcılık, cinayet hakkında bilgisi olacağı düşünülen yeni isimlere ulaştı.

POLİS VE JANDARMA GÖREVLİLERİNİN İFADESİ ALINDI
 
Bu isimler özellikle, cinayeti azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile tetikçi Ogün Samast’ın yaşadığı Trabzon bölgesindendi. Savcılık geçtiğimiz günlerde cinayet ile ilgili aralarında polis ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 10 kişinin ifadesi alındı. ’Bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade veren bu kişilere, ’Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in’ bağlantıları ve Trabzon’dan İstanbul’a gelişleri hakkında sorular’ yöneltildiği öğrenildi.

ESKİ İSİMLERİN YENİDEN İFADESİ ALINACAK
 
Bu ifadelerin ardından savcılık yeni bir karar aldı. Yeni süreçte ortaya çıkan gizli ve açık tanık ifadeleri ışığında soruşturmadaki eksik noktaları tespit eden savcılık, eski sanıkların ifadesini almaya karar verdi. Savcılık, kasten adam öldürmek suçundan 21 yıl ceza alan Ogün Samast, ’Tasarlayarak adam öldürmeye azmettiricilikten’ ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Yasin Hayal, ’Silahlı terör örgütü yöneticisi olma, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme’ suçundan beraatine karar verilen Erhan Tuncel, cinayete yardım ettikleri gerekçesiyle 12’şer yıl hapis cezası alan sanıklar Ersin yolcu ve Ahmet İskender’in de aralarında bulunduğu bazı eski sanıkların ifadesinin yeniden alınmasına karar verildi. Bu isimlerin önümüzdeki günlerde ’şüpheli’ sıfatıyla ifadesinin alınmasına başlanacak.

DHA