Gündem
21 Eki 2016 18:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:37

Hrant Dink cinayetinde Zekeriya Öz bombası

Hrant Dink cinayetinin jandarma ayağına ilişkin yürütülen soruşturmada firari eski savcı Zekeriya Öz'ün izine ulaşıldığı ileri sürüldü.

Hrant Dink cinayetinde Zekeriya Öz bombası
Hrant Dink öldürüldüğünde Zekeriya Öz’ün savcısı olduğu gözaltıları daha başlamamıştı. Ancak, Sabah gazetesinden Nazif Karaman’ın iddiasına göre; Hrant Dink cinayetinin jandarma ayağına ilişkin yürütülen soruşturmada firari eski savcı Zekeriya Öz'ün izine ulaşıldığı ileri sürüldü. Sabah'ın haberinde Öz'ün cinayette etkin rol oynayan Jandarma İstihbarat elemanı Muharrem Demirkale ile cinayet döneminde yoğun görüşme trafiği belirlendiği iddia edildi. Muharrem Demirkale'nin cep telefonundan 3'ü cinayet günü öncesi, 2'si de cinayet günü sonrası olmak üzere toplamda 7 kez görüşme yaptıkları tespit edildiği ileri sürüldü.

Cinayet döneminde eski savcı Zekeriya Öz'ün olaya adı karışan ve dosyada şüpheli olan Jandarma İstihbaratçı Muharrem Demirkale ile cinayet döneminde yoğun şekilde telefon trafiği tespit edildiği iddia edildi.

KOORDİNASYONU YAPAN İSİM DEMİRKALE’YDİ

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Gökalp Kökçü'nün tespitlerine göre, Hrant Dink öldürüldüğü sırada çevresinde bulunan ve Bakırköy'deki evi ile kitapçısı çevresinde dolaştığı belirlenen jandarmaları yönlendiren ve koordinasyonu yapan isim o dönem Yüzbaşı rütbesiyle İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde Amir olarak görev yapan Muharrem Demirkale’ydi.

TELEFONU İNCELENDİ

15 Temmuz darbe girişimi günü Jandarma Genel Komutanlığı önünde darbeci askerlerle birlikte gözaltına alınıp tutuklanan Muharrem Demirkale, Hrant Dink cinayeti soruşturmasına da dahil edildi. Demirkale'nin kullandığı telefonun geçmişe yönelik ayrıntıları çıkarıldı.

ZEKERİYA ÖZ İLE CİNAYETTEN 1 GÜN ÖNCE 3 KEZ GÖRÜŞTÜLER

Muharrem Demirkale'nin, Ali Fuat Yılmazer'in yanı sıra İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli müdür ve müdür yardımcıları Erol Demirhan ve Metin Canbay ile irtibatı belirlendiği ileri sürüldü. Sabah'ın haberinde Demirkale'nin ayrıca firari eski savcı Zekeriya Öz ile cinayetten bir gün önce 3 kez ve cinayetten bir gün sonra 2 kez olmak üzere toplamda 7 kez görüşme yaptığı tespit edildiği iddia edildi. Demirkale ise savcılıktaki ifadesinde 7 şüpheli görüşmenin içeriklerini hatırlayamadığını belirtti.

ZEKERİYA ÖZ'E DE SORULACAK

FETÖ şüphelisi olan Muharrem Demirkale'nin örgütün amaçları doğrultusunda Hrant Dink cinayetinin planlanmasında, cinayet öncesi, cinayet günü ve sonrasında aktif görev aldığı ve cinayetin işlenmesine katıldığı ileri sürüldü. Zekeriya Öz'ün de yakalandığı takdirde söz konusu görüşmeler ile ilgili ifadesine başvurulacağı iddia edildi.