Gündem
06 Eki 2017 17:16 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:10

Hrant Dink cinayetinde 'ihmal' davasında 5 sanık için tahliye!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastinde kamu görevlilerinin ihmali davasında mahkeme tutuklu sanıklardan 5'i için tahliye kararı verdi.

Hrant Dink cinayetinde 'ihmal' davasında 5 sanık için tahliye!
Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 85 sanıklı davada, savcısı tutuklu sanıklar Samsun emniyet görevlileri Metin Balta ve Ahmet Çetiner ile Trabzon jandarma görevlileri Gazi Günay ve Ergün Yorulmaz'ın tahliyesini talep etti.

OKAN ŞİMŞEK'İN ÇAPRAZ SORGU TAMAMLANDI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada dönemin Trabzon Jandarma İstihbarat Şubesi görevlisi Okan Şimşek'in çapraz sorgusu tamamlandı. Çapraz sorguda Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, "Coşkun İğci'yi cinayetten sonra, jandarmaya verdiği bilgileri kimseye anlatmaması yönünde tehdit ettiniz mi" diye sordu. Şimşek, İğci ile Temmuz ve Ağustos 2006 ile 22 Ocak 2007'de 3 görüşmesi olduğunu belirterek, "Son görüşmenin yapıldığı 22 Ocak 2007 pazartesidir. Sabah istihbarat toplantısında bu konu gündeme geldi. Şube Müdürümüz Albay Öz, 'Coşkun İğci ile görüşsünler başka bilgi var mı, bize anlattıklarını kimseye anlatmasın' dedi. Biz İğci’nin iş yerine gittik. Bize ilk söylediği şey, 'beni almaya mı geldiniz' oldu. Orada görüşmeyi kabul etmeyince terminal bölgesinde araç içine aldık, oturacak yer yoktu, araçta konuştuk. Veysel Şahin irtibatlı olduğu için o konuştu. 'Başka kimseye anlattın mı?' diye sordu. İğci de bir anda sinirlenip, 'Benim hasmım yok, düşmanım yok, ben size bu bilgileri verdim bunu değerlendirmediniz' diyerek kapıyı çekip çıktı. Biz kendisini tehdit etmedik. Daha sonra onunla yolda karşılaştım ve 'İstanbul’da hakkınızda ifade verdim' dedim. Tehdit edilecek yer orasıydı. Tehdit etseydim tehditin alasını yapardım" dedi.

SAVCI 4 SANIĞIN TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Duruşma savcısı Mehmet Yeşilkaya, tutuklu sanıklardan dönemin Samsun Emniyet Müdürlüğü görevlileri Metin Balta ve Ahmet Çetiner ile Trabzon jandarma görevlileri Gazi Günay ve Ergün Yorulmaz'ın tahliyesini talep etti. Hrant Dink'in öldürüldüğü ana ilişkin kamera kayıtlarının çözümü için Adli Tıp Kurumu'na yazılan yazının cevabının henüz mahkemeye ulaşmadığını ve dinlenilmeyen tanıkların olduğuna dikkati çeken savcı Yeşilkaya, bu nedenle diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Tahlilyesi istenen sanıklardan Ergün Yorulmaz ise bu sırada fenalık geçirdi. Salondan çıkartılarak adliyedeki adli tıp kurumunda götürülen Yorulmaz durumu normalleşince tekrar duruşma salonuna alındı.

Savcının mütalaasının ardından söz alan Yorulmaz'ın avukatı, müvekkilinin kalp hastası olduğunu ve cezaevinde tedavi koşullarının yeterli olmadığını belirterek, Yorulmaz'ın bir kaç kere de cezaevinde bayıldığını söyledi.Duruşma, sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasıyla sürüyor

Cinayet faili Ogün Samast'ın Samsun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki bayraklı görüntülerinin jandarma tarafından çekildiğine ilişkin haber yapan tutuklu sanıklardan gazeteci Ercan Gün'ün, "bu görüntüler nedeniyle daha önce Bakırköy'de yargılandığını" ifade ettiğini hatırlatan savcı Yeşilkaya, Gün'ün yargılandığı bu dosyanın da istenilmesi gerektiğini söyledi.

5 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme sanıklardan Metin Balta, Ahmet Çetiner, Gazi Günay, Ergün Yorulmaz, Hüseyin Yılmaz'ın tahliyesine karar. Duruşma 4-5-7-8 Aralık tarihine ertelendi.