Hisseleri sürekli düşüyor - Netflix batıyor mu?

Geçtiğimiz Kasım'da 700 dolar eden Netflix hissesi gün itibariyle sadece 166 dolar ediyor. Son 1 ayda bile %52 kayıp var.

Herkes kripto para piyasasının çöküşünü konuşuyor. Bir zamanlar kısa yoldan para kazanmak için müthiş bir fırsat gibi görülen kripto para birimleri yerlerde sürünüyor. Özellikle bir tanesinde (Terra Luna) kayıp o kadar büyük ki intihar haberleri gelmeye başladı.

Kripto para piyasaları beni ilgilendirmiyor ama ben size en az orada yaşanan kadar büyük bir çöküşten bahsedeceğim. Amerikan borsasında işlem gören Netflix hisseleri, Bir finans uzmanına şirketin adını söylemeden grafiğini gösterip sorsak, hiç düşünmeden “batıyor” diyebileceği kadar sıkıntıda.

Geçtiğimiz Kasım'da 700 dolar eden Netflix hissesi gün itibariyle sadece 166 dolar ediyor. Son 1 ayda bile %52 kayıp var.

Netflix hisseleri neden değer kaybediyor ve şirket bu durumu aşabilir mi?

Omniscience Capital CEO'su Dr Vikas Gupta, Netflix'in beklentiler ve gerçeklik arasındaki klasik bir uyumsuzluk örneği olduğunu söylüyor. Ne zaman bir şirket negatif rakamlar bildirse, psikolojik bir coşku vardır. "Şirketin her çeyrekte milyonlarca müşteri eklemesini bekliyoruz, bu mümkün değil" diye ekliyor; "Bir noktada büyüme yavaşlayacak."

Düşüşteki bir başka sebep ise Netflix’in cevvalliği. Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından şirket, Rusya'daki faaliyetlerini durdurdu ve 700.000 abonesini kaybetti. Filmlerinin ve dizilerinin illegal biçimde izlenmesinin önüne geçemeyeceği belli bir coğrafyada tuhaf bir karar.

Bir başka önemli sebep ise pandeminin bitişi. Karantina sırasında alışık olduğumuz sosyal hayat ve eğlenme biçimleri sonlandı ve bu dönemde en büyük oyalayıcımız olan dijital platformlar, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Şimdi pandemi bitti, sosyal hayat eskisine yakın akmaya başladı ama küresel enflasyon bunlara ulaşmayı zorlaştırıyor. Temel öğelerin yüksek maliyeti, müşterileri isteğe bağlı harcamaları kısmaya zorluyor ve bu da dijital platformlara zarar veriyor.

Şirket bu zor zamanları zam yaparak, reklamlı üyelik modelleri geliştirerek, abonelerin şifre paylaşmasını engelleyerek aşmaya çalışıyor ama sıkıntı büyük!

Şifre paylaşımına son!

Artık yeni abone toplayamayan Netflix, elindekileri korumak yerine yeni kaynaklar yaratmaya çalışıyor. Netflix, 100 milyondan fazla hanenin, ödeme yapmadan, paylaşılan bir şifre kullanarak hizmetine ulaştığını tahmin ediyor ve buna son vermek istiyor. Netflix, şifre paylaşımını engellemediği sürece ki elindeki teknoloji bunu yapmaya müsait, yeni abone alamayacak gibi görünüyor.

Şirketin hesabı basit, şifre paylaşımı olmazsa 100 milyon abone daha sisteme girecek fakat burada sıkıntılı bir durum var. Pek çok insanın pahalı Netflix aboneliğine katlanmasının sebebi şifreyi aile üyeleri ya da arkadaşlarıyla paylaşabiliyor olması.

Netflix’in şifre paylaşımının önüne geçmesi daha da fazla abone kaybına yol açabilir. Morningstar'ın kıdemli sermaye analisti Neil Macker'e göre Netflix'in parola paylaşanlardan para kazanma ve reklam destekli bir abonelik sunma hamlelerinin yakın vadede ABD'deki operasyonu için anlamlı değişiklikler yaratması pek mümkün değil.

Macker, parola kısıtlamasıyla birlikte, "Netflix birincil hanelerin bazılarından birkaç dolar daha çekebilir, ancak diğerlerinin yeni paylaşım ücretine başka bir fiyat artışı ve iptal olarak bakacağını düşünüyoruz" diye yazdı. Ayrıca, ödeme yapmayan hanelerin çoğu, özellikle ABD ve Batı Avrupa gibi daha yüksek fiyatlı pazarlarda, Netflix’i para harcayacak  kadar değerli görmeyebilir." diye acı bir tahminde bulunuyor.

Reklamlı üyelik

Reklamlı üyelik modeli de finans uzmanlarınca negatif bir etki olarak yorumlanıyor. Pivotal Research Group analisti Jeff Wlodarczak, Netflix'in daha ucuz, reklam destekli bir abonelik sunma planının sunma planının, mevcut tüketici deneyimine kıyasla markayı ve ürünü ucuzlattığına ve sonuçlara reklam oynaklığı getirdiğine inandığını belirtiyor.

Netflix batıyor mu yoksa yeniden eski mutlu günlerine dönebilir mi? Şirketin hisseleri şu anda Amerikan borsasında en fazla değer kaybedenlerden ama bazı akıllı manevralar durumu tersine çevirebilir ama geleceğe doğru baktığımızda olumlu şeyler söylemek zor. Netflix hizmeti ABD'de bile çok pahalı bulunuyor, muhafazakar aileler platformun filmlerine-dizilerine tepki duyuyor, Netflix başka stüdyoların işlerinin yayın haklarını hızla kaybediyor ve giderek daha çok abone diğer platformlara geçiyor.

Bakalım neler olacak?

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com