Gündem
10 Tem 2014 14:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:26

Herkesin konuştuğu sloganın anlamını açıkladı!

Ekmeleddin ihsanoğlu seçim bildirgesini açıkladı. Gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Herkesin konuştuğu sloganın anlamını açıkladı!
Sözlerine duayla başlayan İhsanoğlu, ''28 Şubat’ta gencecik kız çocuklarımıza sıkmabaş diye bağıranlar vardı. Ben buna karşı dokuz çocuğun yanında durdum, makamım elimden alındı. Ben öğrencilerime sıkmabaş diye hakaret ettirmem. Ben talebelerime, gençlerime çapulcu dedirtmem'' dedi.

Geçen sene bugün kaybettiğimiz Ali İsmail Korkmaz kaybedilen canlardan biri. Bir daha böyle acılar yaşanmaması için yola çıktım. Hepsinin ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun.

Demokraitk eylemleri porovoke etmek isteyen gruplar çıkacaktır. Devletin görevi sapla samanı ayırmaktır. İdealist gençlerin hepsini birden itham etmekle, ülkeyi bölmekle devlet yönetilemez...

Hala çocuk gelinlerde dünya 3.sü, kadın cinayetlerinde üst sıralardayız. Kadınlarımızın tüm haklarıyla yaşadığı, çocuklarımızın katil olmayacağı, kimsenin kimsenin canına kastetmeyeceği bir Türkiye hayal ediyorum...

Tarlaya hakaret değil sevgi tohumları ekilmeli...

"Daha zengin, daha mutlu, daha borçsuz"
Her vatandaşımızın daha zengin, daha mutlu, daha borçsuz olması için Meclis’le uyum içinde çalışacağım. Göreve geldiğimde önceliğim budur.

Birlik ekmek için verin elinizi, tarlalarımız büyük ve bereketli...

Sevgi, saygı ve son olarak birlik tohumu. Birlikte yaşama kültürene herkesten fazla sahip bir milletiz. Ortak acılarımız devam ediyor aama ortak sevinçlerimizi kaybettik. Uzun zamandır hep birlikte sevinemiyoruz ve böyle olunca da ülke olma vasfı kaybolmaya başlıyor...

Cumhurbaşkanı olduğumda milletimizin birliğini sağlayacağım. Hem İslam dünyasında, hem batıda yani bütün dünyada Türkiye’nin örnek ülke olması için çalışacağım.

"Finansal kaynaklar yok"
Seçim çalışmaları sürüyor ve devlet bu seçimlerde adaylara destek olmuyor. Neredeyse bir  ay sonra önemli bir seçim yapılacak ve bizim elimizde finansal kaynaklar yok. Başbakan ise devlet kaynaklarıyla çalışmalarını sürdürüyor...

Bazı yerlerde 'Eklmeledin'i aciz gösterin, hata yaparsa abartın, iyi söz söylerse örtün' deniyor... İftiranın bini bin para.

İçinde bulunduğumuz şartlarda güvendiğim tek şey Türk milletinin eşsiz bilgeliği ve derin sağduyusudur. Türk milleti tarih boyunca bunu gösterdi ve bu sefer de göstereceğinden eminm.

"İstikrar için elele vereceğim"
Türk milletine selenmek istiyorum. Korkmayınız, istikrarı sarcacak hiçbir şey yapmayacağım. Aksine istikraraın devamı için AK Parti dahil bütün partilerle elele vereceğim.

'EKMEK İÇİN EKMELEDDİN'İN ANLAMINI AÇIKLADI

Milletimizin kültüründe çok kutsal kavramlar var. Kitap bizim için çok kutsaldır. En kutsalımız Kuran'dır. Bir başka kutsalımız, bayrağımızdır. Bayrağımız kanımız, canımızdır.

Bir başka kutsalımız ekmektir. Ekmek, fırından aldığımız ekmekten ibaret değildir. Ekmek birlik, alınteri, namusumuz demektir. Kitabımıza, bayrağımıza, ekmeğimize sahip çıkalım.

Ekmeğin önemini çok iyi bilirim. Hepimizin derdi ekmek. Bakın Suriye'nin ekmeği elinden alındı.

GÜZELLİKLERİ EKMEK İÇİN TÜRKİYE'NİN EMRİNDEYİM

Bu topraklarda artık sadece sevgi ekelim, sadece saygı ekelim.

Bu topraklarda sadece nezaket ekelim ki daha nice Yunuslar’a, Mevlanalar’a, Nazımlar’a, Hacı Bektaş Veliler’e, Akif’lere vatan olsun.

Ne ekersek onu biçeriz. Güzellikleri ekmek için, Türkiye’min emrindeyim.

SORU VE CEVAPLAR

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı devam ediyor. Bu tablo karşısında Türkiye hala tarafsız kalmalı mı ?

Ben bu tarafsızlık olayını Arap ülkeleri için söyledim. Filistinle ilgili benim böyle bir sözüm yok. Bunu söyleyenler bir yerlerden aynlış bilgi edindiler benim 9 senedir Filistin'e yaptığım hizmet herkes tarafından bilinen bir konudur. Hamasla ilk ateşkesi ben sağladım. Filistin mücadelesi konusunda çalışmalarımız devam etmiştir. Bu çalışmaların amacı gazze'ye yapılan saldırılar, biz güvenlik konseyin topladık, ateşkesi sağladık. Gazze'ye insani yardım için pek çok kez gittim.

DIŞ POLİTİKA

Yurtta sulh cihanda sulh sözünün gereğinin yapılmadığını söylediniz. Bugünkü dış politikayı nasıl değerlendiriyorsunuz.

Pilotlarınız , diplomatlarınız rehin alınıyorsa, Tır şoförleriniz rehin alınıyorsa, bir kaç ülkede büyükelçiniz yoksa herhalde bir sıkıntı var. Böyle giderse dünyadaki yalnızlığımız dahada artacaktır.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Dünyanın hiç bir yerinde iki ay gibi kısa bir sürede Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmaz. İki ayda ancak ev taşırsınız.

Bugün gazetelerde gördüm: TRT başbakanımıza 553 dakika Demirtaş'a 3 dakika. Bunu halk görüyor.

Gençler hakkında ne düşünüyorsunuz. 10 Ağustos'tan sonra Türkiye sevdanız devam edecek mi?

Bizim ülkemizin geleceğini ilmi araştırmalar seviyesinde ikinci ligdeyiz. Şimdi biz 2023'e ilk 10 girmek için hedef koyduk. hepimizin bunun için çalışması lazım

KÜRT MESELESİ

Kürt meselesi en hassas meselemizdir. Barışla bu işin halledilmesi için yolları bulmalıyız. Dil farkı vardır. O dile karşı da ülkemiz hata yapmıştır. Biz tüm sorunları sopayla halletmeye alışmışız. İnsanın anadilini konuşması en büyük hakkıdır. Eğer anadilinizi konuşamıyorsanız vatanınızda yabancısınızdır. İnsanların anadilini kullanmasını engellemek kabul edilemez. bunları muhkkak Meclis'e götürmeniz lazım. Parlamentonun bunları kabul etmesi lazım. Silahların terk edilmesi, ateşkesin devam etmesil azım. Bu yapılırken Türkiye'nin toprak birliğinin, anayasal düzeninin korunması lazım.

SEÇİLMESİ HALİNDE

Türkiye 90 senelik bir devlet, 1000 senelik bir maziyle. Biz ilk kez bir devlet yönetecek değiliz. Bir tek de bu işleri dünyada ilk kez yapan biz değiliz. Cumhurbaşkanı anayasaya göre hareket etmelidir. Başkanlık sisteminin sakin kafayla tartışılmalı. Amerikan sisteminin bizimle bir ilgili yok. Orası birleşik bir devlet. Her eyaletin kendi kanunları var. Bizim tek bir devletimiz var. Biz bu devleti korumak zorundayız.

EKONOMİK İSTİKRAR

Ekonomi hükümetin görevidir. Cumhurbaşkanı onlara yardımcı olur. Bu seçim bir meclis, iktidar seçimi değildir. Vatandaş bir partiye oy vermiyor. Mevcut hükümetle elbette çalışacaktır Cumhurbaşkanı seçilecek olan kişi. Benim Sayın Başbakan ile dostluğum vardır. Ben AK partililerden oy alacağımı biliyorum. Ben buna güveniyorum. AK Partinin kurucuları bana 'teklifi kabul ediniz' dediler. Ben AK Partinin aleyhinde değilim, AK Partinin adayının aleyhinde değilim. Alternatifler vardır.

17 ARALIK 25 ARALIK SORUŞTURMALARI

Ben Haşim Kılıç'ın yargıyla ilgili beyanatına imzamı atıyorum. İnsan hak ve hürriyetleri konusunda çıok zor imtihanlarda başarılı olmuştur Sayın Kılıç. Soruşturmalarla ilgili ise, adli vakaların siyasetleştirilmemesi gerekir. Bir suçlama varsa bunun ispat edileceği yer mahkemedir. Sarkozy'nin olayı Avrupa normları dediğimiz durum için güzel bir örnektir.