İki Lafın Beli
25 Eki 2016 16:47 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:37

Hedefteki İsmail Saymaz Medyaradar'a konuştu, Cem Küçük'ü topa tuttu: Meczubun teki, acil tedavi edilmeli!

Hürriyet'te yayınlanan "İşte 'By Lock' David Keynes" haberiyle gündem yaratan ve bazı isimlerce hedef tahtasına oturtulan İsmail Saymaz, röportajcımız Alev Gürsoy Cimin’e konuştu. Röportajına sonuna kadar sahip çıkan Saymaz’ın eleştirilere de yanıtı çok sert oldu.

Gazeteci İsmail Saymaz ile 'By Lock' David Keynes" röportajının ardından kendisine yönelik başlayan eleştirileri konuştuk. Saymaz, haberinin sonuna kadar arkasında. “Övgü beklerken,  bu eleştirileri gazetecilik aklımla anlayamadım” diyor. “Guardian ve Reuters’un başaramadığını başardık” diyen Saymaz’a göre, yaptıkları haber aslında soruşturmanın da önünü açtı. Saymaz, daha çok şey söylüyor ama eminim bunları benden değil ondan dinlemeniz çok daha faydalı olacak. Sevgiyle kalın.

RÖPORTAJ: Alev Gürsoy Cimin

“SORUŞTURMA NET DEĞİL”
İsmail, dün yaptığın "İşte 'By Lock' David Keynes" başlıklı röportaj gündemi adeta sarstı ve çok tartışılıyor. Bir de haberin ardından soruşturma açıldığı söyleniyor. Nedir işin aslı?
Soruşturmanın açılıp açılmadığı konusu henüz net değil, çünkü bunu doğrulatamadık. Ama doğruysa da skandal diyebilirim.

“GAZETECİLİK AKLIMLA BİLE İZAH EDEMEDİM BUNU”

Peki, bu röportaj neden tepki topladı sence, ya da şöyle sorayım bazı isimleri neden rahatsız etti?
Biz bu haberi yaparken çok kapsamlı düşündük. Şöyle ki; Türkiye kamuoyunun uzun süredir tartıştığı By Lock'un, cemaatle doğrudan bağı olduğunu ve FETÖ ile bağlantıları olan kişilerin için somut kanıt olduğunu ve FETÖ’nün bunu kendi iç haberleşmesini sağlamak üzere tasladığını ya da satın alıp kullandığını yani her hâlükârda örgütün iç haberleşme aracı olarak tasarlandığının altını çizerek yaptık bu haberi. Bizim bu haberle anlattığımız buydu. By Lock bulundurmanın da FETÖ üyeliğinin sağlam bir delili olduğunun altını çizen bir haberdi bu. Dolayısı ile bu amaçla hazırlanmış bu haber, tüm bu verdiğimiz detaylara rağmen bunun aksi olarak nasıl algılanıyor? İnanın ben bunu şu anki gazetecilik aklımla kendime bile izah edemedim, anlayamadım.

“ÖMRÜM ONLARLA MÜCADELEYLE GEÇTİ”

Adeta hedef tahtası haline geldin, hatta FETÖ’cü diyenler bile var.
Benim mesleki ömrüm, Fethullahçı savcıların açtığı davalarda ifade vermekle geçti. Ben ne o gün yıldım, ne de bugün yılarım. Bu deli saçmalığından başka bir şey değil. Gülüyorum.

“BUNU BEKLİYORDUM ÇÜNKÜ…”

Bu haber sonrası böyle bir tepki bekliyor muydun peki?
Elbette bekliyordum ve hazırdım. Çünkü zaten beni o hedef tahtasına oturtmak için dört gözle bekleyen bir güruh var. Bu olmasa başka bir şey olacaktı. Bir süredir televizyonlardaki tartışma programlarındaki performansım nedeniyle zaten büyük ve haksız eleştirilere maruz kalıyordum.

“BENİ ÖVEN YAZILAR YAZDI, PROGRAMINA BİLE DAVET ETTİ”

Cem Küçük’ün de bir süredir hedefindesin. Bu haberin ardından seni eleştiri bombardımanına tuttu ve ağır suçlamalarda bulundu sana yönelik. Ne düşünüyorsun? Neden sürekli hedefindesin?
Ciddiye almıyorum. Cem Küçük bir yıl öncesine kadar beni bu örgüte karşı en etkin mücadeleyi veren kişi olarak tanıtıyor ve bu minvalde öven yazılar yazıyordu. Hatta son 3 yıldır benimle ilgili defalarca övgüler dizdi. Üç ay önce beni kendi televizyon programına darbe ile ilgili görüşlerimi almak üzere davet etti, ben gitmedim. Ama ne olduysa Nagehan Alçı ile katıldığım televizyon programındaki tartışmanın ardından birden bire bana cephe açtı, ağır eleştiriler yapmaya başladı. Bunun sebebi de bence bu aile olan yakınlığı ve hukuku bence. 

“MECZUBUN TEKİ, ACİL TEDAVİ EDİLMELİ”

Sana 2016’nın Mehmet Baransu’su diyor, ne düşünüyorsun?
Cem Küçük benim için itibar edilecek, dikkate alınacak bir isim değil. Hatta onun beni eleştirmesi benim için gururdur ve demek ki doğru yolda, doğru işler yapıyorum ki onu rahatsız ediyorum. Meczubun teki bence. Cem Küçük gibi meczupları acil tedavi ettirmek gerekir.

“TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN BUNLAR KÖŞE YAZMAMALI, EKRANA ÇIKMAMALI”

Senin Doğan Grubu’ndan derhal kovulman gerektiğini de söylüyor bu arada…
Yani dediğim gibi bunun gibi hasta ruhlu adamların açıklamalarına itibar etmemek gerekiyor. İnanın toplumun sağlığı açısından bu gibi insanların köşe yazması, televizyon programı yapması problemli ve sakıncalı bir durum.

“GUARDİAN VE REUTERS’UN BAŞARAMADIĞINI BAŞARDIK AMA…”

Peki, Hürriyet Gazetesi bu noktada senin ve o yapılan haberin arkasında mı?

Tabii ki gazete kendi haberinin arkasında ve benim gibi düşünüyor. Neticede biz olmayan bir şeyi yazmadık, habercilik yaptık. Bu iyi bir gazetecilikti ve herkes de bunu kabul etmeli. Bundan birkaç ay önce Guardian ve Reuters bile By Lock’un sahibinin David Keynes olduğunu ve Oregon’da yaşadığını ulaşamadıklarını yazmışlardı. Guardian ve Reuters’un ulaşamadığı kişiye biz Hürriyet Gazetesi olarak ulaştık ve onunla röportaj yaptık ve bu soruşturmanın önünü açan bir röportaja imza attık. Bundan ötürü bizim övgü almamız, ödül almamız gerekirken, hadi bunlar olmuyor hakkımızı teslim etmeleri gerekirken bir haberi bile baştan sonra yazmayacak olanlar tarafından tartışılmak traji komik…