Politika
17 Haz 2021 12:05 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 13:33

HDP İzmir il binasına saldırı, bina ateşe verildi

İzmir Konak'ta HDP il binasına girerek camları kıran silahlı bir kişi, polisin müdahalesi ile etkisiz hale getirildi. Olaya ilişkin HDP sosyal medyadan açıklama yaptı.

Olay, saat 11.00 sıralarında meydana geldi. Silahlı olduğu belirtilen bir kişi, İsmet Kaptan Mahallesi Hürriyet Bulvarı üzerinde bulunan HDP İl Binasına girdi. Camları kıran şahsın yakalanması için polis operasyon düzenledi.

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Bölgede trafik durdurulurken, bina çevresinde de güvenlik önlemleri alındı. Gelen ilk bilgilere göre bir kişi hayatını kaybederken saldırgan polis tarafından kıskıvrak yakalandı.

"CAMI KIRIP ATEŞ ETTİ"
DHA muhabiri yaşanan olayın detaylarını anlattı:

İddiaya göre bir kişi binaya girdikten sonra sandalye ve yangın tüpü ile camı kırdı, ardından da ateş etmeye başladı. Yaya ve araç girişine izin verilmedi. Salgın kendisi teslim oldu ve gözaltına alındı.

Burası İzmir'in iş merkezlerinden bir tanesi özel kuruluşlar ve devlet kurumları var. İzmir Fuarı'na da yakın noktada. Otobüs ve tramvayın kullanıldığı güzergahın önünden geçtiği nokta.

HDP katı boş değil orada da gün içinde partililer, çalışanları oluyor.

Şu anda gazeteciler ve güvenlik güçleri dışında bölgede fazla bir insan yok, yaklaştırılmıyorlar.

"SALDIRGAN 35-40 YAŞLARINDA BİR ERKEK"

Olay yeri inceleme ekipleri binada ve caddede çalışmalar yapıyor. Vatandaşların yaklaşmasına kesinlikle müsaade edilmiyor. Saldırganın kimliği ile ilgili açıklama yapılmadı henüz. Saldırgan 35-40 yaşlarında tahminimize göre, sakallı bir erkek. Geniş güvenlik önlemleri arasında binadan çıkarıldı.

Olay çok hızlı gerçekleştiği için görgü tanıkları ne olduğunu anlayamadıklarını ve hemen kaçtıklarını söyledi. Çevrede de büyük bir paniğe neden oldu. İzmir'in göbeğinde silah sesi duydukları için panikle kaçıştılar.

HDP'li yetkililer geldi, İl Emniyet Müdürü ile konuştular.

Vatandaşlar bu binada yakınları olduğunu söyleyip buraya girmek istiyorlar ama tedbir gereğince polis ekipleri tarafından alınmıyor.

HDP: PARTİ BİNAMIZ BASILDI
Olaya ilişkin sosyal medyadan HDP, "İzmir'de parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır."açıklamasını yaptı.