Gündem
10 Ara 2014 09:38 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:58

Hayrettin Karaman'ın oğlu rektör oldu

İstanbul Medeniyet Üniversitesi rektörü Hayrettin Karaman'ın oğlu Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AKP'nin fetvacısı olarak bilinen Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman'ın oğlunu rektör yaptı. Karaman, TÜRGEV'e "isteksiz" verilen bağışlara "helaldir" fetvası verdiği için çok tartışılmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 üniversiteye rektör ataması yaptı. Bu üniversitelerden biri olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi'ne, Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Hayrettin Karaman'ın oğlu Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman'ı atadı.

TÜRGEV FETVASI

AKP'lilerin Hayrettin Karaman'ın fetvalarına önem verdiği biliniyor.

Hayrettin Karaman, ihale verilen işadamlarının TÜRGEV'e istemeyerek de olsa bağış yapmasının caiz olduğunu söylemişti.

Karaman "Devletten veya belediyelerden haklı ve meşru olarak ihale alıp istifade ve kâr eden kimseleri, yardımda bulunsunlar diye hayır kurumlarına yönlendirsek bunda bir sakınca var mıdır?"  sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Hayır işlesin diye teşvik ve sevk ettiğiniz kimseler Müslüman iseler ve siz istemeseniz bu yardımı yapmayacak idiyseler ve/veya bir daha iş ve ihale alamam diye bu yardımı yaparlarsa bundan ecir (sevap) alamazlar. Ama kayıtlı ve şeffaf olmaları şartıyla hayır kurumları bundan istifade edebilirler; çünkü onların bir zorlamaları ve baskıları söz konusu değildir, verenin de baskı altında verdiği bilgisine sahip değillerdir." (27.12.2013/Yeni Şafak)

Karaman'ın bu fetvasından yola çıkan AKP'lilerin devletten ihale alan işadamlarını TÜRGEV'e yönlendirdiği ve buraya yapılan bağıştan sonra ihale verildiği iddia edilmişti. İddialar 17 Aralık sonrası tekrarlanınca Karaman yine fetvasının arkasında olduğunu açıklamıştı.

Hayrettin Karaman, Dönemin Başbakanı Erdoğan'dan Yüzyılın İslam Kültür Hizmeti Onur ve Hizmet Ödülü"nü almıştı.

NEREYE HANGİ REKTÖR ATANDI

Cumhurbaşkanlığı'ndan rektör atamalarıyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130 uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından; Bursa Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Arif Karademir'i, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Muammer Yaylalı'yı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman'ı, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Galip Akhan'ı, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Muzaffer Şeker'i, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne yeniden Prof. Dr. Metin Doğan'ı atamışlardır."

Erdoğan, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İzzet Özgenç'i de YÖK üyeliğine atadı.