Gündem
20 Mar 2021 13:39 Son Güncelleme: 20 Mar 2021 17:51

‘Hayatı Tespih Yapmışım’ çalıntı çıktı!

Bilirkişi, 'Hayatı Tespih Yapmışım' şarkısının yüzde 48 intihal olduğunu tespit etti

Müzisyen Özcan Şenyaylar, 'Hayatı Tespih Yapmışım' eserinin bestesi ve sözlerinin kendisine ait 2001'de yazdığı 'Tövbeler Olsun' isimli parçasının (aşırma) yoluyla Tayfun Soydemir'in bestelediğini ileri sürerek mahkemeye başvurdu. Mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti, 'Hayatı Tespih Yapmışım' eserinin Şenyaylar’ın bestesinin izinsiz işlenmesi suretiyle oluşturulduğunu belirterek iki eser arasında yüzde 48 intihal olduğunu tespit etti. Eser, Tayfun Soydemir, Hüseyin Kağıt, Özkan Özcan ve Ferman Toprak’ın albümlerinde kullanılmıştı.

2001'DE BESTELEDİ

Sözcü'den Hayati Arıgan'ın haberine göre; İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne Özcan Şenyaylar’ın avukatı Aydın Kurban ve Ahu Savaşkan tarafından açılan dava dosyasında yer alan bilgilere göre intihal iddiası şöyle gelişti:

Keman sanatçısı ve besteci Özcan Şenyaylar, 2001’de bestesi ve sözleri kendisine ait ‘Tövbeler Olsun’ eserini yazdı. Şenyaylar, eserinin demo kaydını stüdyosunda yaptırdı. ‘Tövbeler Olsun’ eserini şarkıcı Metin Çanak 2011’de piyasaya çıkardığı albümünün ilk sırasında kullandı. Esere video klip de çekildi ve aynı yıl Musiki Eser Sahipleri Birliği’ne (MESAM) bildirildi.

FERMAN TOPRAK'LA PATLADI

Müzik yapımcısı Tayfun Soydemir de bir yıl sonra ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ isimli eserini MESAM’a bildirdi. Eser, Hüseyin Kağıt ve Özkan Özcan isimli sanatçıların albümlerinde kullanıldı. Eser son olarak Ferman Toprak’ın albümünde patlama yaptı.

"İZİN ALMADAN KULLANILDI"

Özcan Şenyaylar'ın avukatları, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne intihal (aşırma) davası açarak Tayfun Soydemir’in eserin bestesini ‘Tövbeler Olsun’ eserinden izin almadan kullandığını iddia etti.

YÜKLÜ MİKTARDA TELİF ALDI

Tayfun Soydemir’in ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ eserinin bestecisi olarak kendi adını kullanarak MESAM’a kayıt yaptırdığının belirtildiği dilekçede, eser için çok sayıda sanatçıdan yüklü miktarda telif aldığı ileri sürüldü.

MESAM Teknik Bilim Kurulu yaptığı incelemede ‘Hayatı Tespih Yapmışım’ eserinin Şenyaylar’ın eserinden intihal etmek suretiyle yazmış olduğunu 2018’de hazırladığı raporda belirtti.

DOSYA BİLİRKİŞİDE

Mahkeme intihalin tespiti için dava dosyasını belirlediği bilirkişi heyetine gönderdi. Bilirkişi raporu önceki gün mahkemeye ulaştı. Her iki eseri, dinleme ve notalar üzerinde yapılan incelemelerle karşılaştıran bilirkişi heyeti, eserleri söz ve müzik açısından ayrı ayrı ve birlikte değerlendirdi.

Şarkının yüzde 48’inde benzerlik bulan bilirkişi heyeti, “Her iki eserin tempoları, son durak perdeleri, enstürümantasyon benzerliği çarpıcı şekilde sergilemese de melodiler arasındaki benzerlik teknik olarak saptanmaktadır” dedi.

MAHKEME ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Benzerlik olan kısmı dikkate alan bilirkişiler, Özcan Şenyaylar’ın bestesinin izinsiz işlenmesi suretiyle oluşturulduğunu belirtti. Mahkeme önümüzdeki günlerde görülecek.