Politika
17 Mar 2023 14:31 Son Güncelleme: 17 Mar 2023 14:36

Hatay Valisi'nin istifa kararı Hande Fırat'ı çıldırttı: 'Hiç mi vicdanı sızlamadı?'

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da Vali Rahmi Doğan'ın AK Parti'den Sivas milletvekili olabilmek için istifa edip, şehri de terk etmesine Hürriyet yazarı Hande Fırat isyan etti. Fırat, Vali Doğan'a "Hiç mi vicdanı sızlamadı" diyerek tepki gösterdi.

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da Vali Rahmi Doğan'ın AK Parti'den milletvekili olabilmek için istifa etmesine ve şehri terk etmesine, "Hiç mi vicdanı sızlamadı" diyerek tepki gösterdi. 

"Hatay Valisi Rahmi Doğan 38 gün dayanabildi. Oysa değil 38 gün, 338 gün orada kalıp felaketi yaşamış bir ilin en yetkili idari amiri olarak felaketi yaşayanların yanında olmalıydı" diyen Fırat, şu ifadeleri kullandı:

"Vekil olmak daha mı önemli? Böyle bir zamanda vekil olmak için görevinden istifa etmekten, hatta bir de vekil olarak istediği ili açıklamaktan dolayı hiç mi vicdanı sızlamadı?

Afet yönetmeliğinde şöyle diyor: 'Afetin meydana gelmesinden itibaren, alınması gereken her türlü acil tedbirlerin alınmasından ve acil yardımların bir emir beklemeden yapılmasından afetin meydana geldiği yerin mülki amiri sorumludur.' 

Yani vali... Kusura bakmasın Rahmi Doğan... Ancak onun adına benim vicdanım sızladı." 

Yazının tamamı için tıklayın.