Gündem
10 Tem 2024 10:15 Son Güncelleme: 10 Tem 2024 10:31

Harekete geçildi, asgari ücret kadar destek geliyor! 'Türkiye'nin en kritik sorunu olabilir…'

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Türkiye'nin nüfus artışındaki yavaşlamayı önlemek için alınacak tedbirler görüşüldü. Toplantıda, doğum parasının güncellenmesi ve üç çocuklu ailelere en az asgari ücret kadar bakım desteği verilmesi gibi maddeler masaya yatırıldı.

Yeni tedbirlerle nüfus artışının teşvik edilmesi hedefleniyor. Çocuk okula başlayana kadar anneye kısmi çalışma hakkı tanınması da planlanan önlemler arasında yer alıyor.

DOĞURGANLIK HIZI DÜŞÜŞTE

Türkiye'de 1965'te 7 olan doğurganlık hızının 2023'te 1,51'e inmesi ve Türkiye'nin bu konuda ilk kez OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesi, AK Parti'yi harekete geçirdi. Nüfus artışını artırmak, partinin öncelikli hedefi haline geldi.

'TEK SEFERLİK MADDİ YARDIM ETKİLEMİYOR, EN BAŞARILI SONUÇ KAMU DESTEKLİ ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ'

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 3 saat süren MYK toplantısında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda, dünyadaki farklı politika setlerine bakıldığında, tek seferlik maddi çocuk teşviklerinin çocuk sahibi olma kararını çok fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetleri ile alındığı belirtildi.

ASGARİ ÜCRET KADAR DESTEK

Kadın Kolları Başkanlığının doğum hızının artırılmasına yönelik bazı önerileri şöyle:

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için yaş sınırının 40’tan 45’e çekilmesi.

"Anne dostu hastane" uygulamalarının yaygınlaştırılması ve devlet hastanelerinde doğumun cazip hale getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükünün azaltılması.

Doğum izinlerinden sonra annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesi.

Üç ve daha fazla çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi.

Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılması.

DOĞUM PARASI GÜNCELLENİYOR

Toplantıda, iki ve daha fazla çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere vergi indirimleri ve avantajlar sunulması gerektiği belirtildi. Aile ve Gençlik Fonu uygulamasının, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabileceği vurgulandı. Ayrıca, doğum parası olarak verilen 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi talep edildi.