Polemik & Kulis
04 Ağu 2016 18:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:26

Hangi gazeteler Silivri Cezaevi'nde yasaklandı?

Silivri Cezaevi'nde bazı gazetelerin yasaklandığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Silivri 9 No'lu Cezaevi'nde bazı davalardan tutuklu ve hükümlü kadınlara Özgür Gündem, Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerini talep ettiklerinde, "Bu gazeteler yasak" denilerek verilmediği öğrenildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar Şükriye Erden, "Tutsaklar muhalif bu gazeteleri alış veriş listesine yazmışlar. Ancak kendilerine, 'bu gazeteler yasaklı' denilmiş. Zaman zaman bu tür uygulamalara tanık olmuştuk. Ancak OHAL döneminde cezaevlerindeki tüm hakların da askıya alındığını görüyoruz. Bu kabul edilebilir değil" dedi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ruken Gülağacı'nın verdiği bilgiye göre ise, Gebze Cezaevi'nde de ortak alanda bulunan ve çoğunluğu Aram Yayınları'na ait olan kitaplara "Toplatma kararı var" denilerek el konuldu. Düzenli aralıklarla ortak alana giren gardiyanların peyder pey kitapları aldığını belirten Gülağacı, aynı cezaevinde kalan yazar Rojbin Perişan'ın Aram Yayınları'ndan çıkan "Gözyaşımın ağıdıydı seni beklemek" isimli kitabına da "Toplatma kararı var denilerek" el konulduğu belirtti. Böylece, Yazar Perişan'ın kitabı kendisine yasaklanmış oldu.