Gündem
21 Mayıs 2018 23:31 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:13

Hangi gazeteci hangi partiden aday oldu?

Seçime giren siyasi partiler, milletvekili adaylık listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti.

Seçime giren siyasi partiler,  milletvekili adaylık listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etti. Listelerin ortaya çıkmasının ardından ise ilginç isimlerin de listede olduğu anlaşıldı.

AK PARTİ'DEN ADAY OLANLAR

Aday olan milletvekilleri arasında gazetecilerin çokluğu dikkat çekiyor. AKP’den aday olan isimler arasında Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ayşe Böhürler bulunuyor. Böhürler, İstanbul 2. bölge 16. sıradan seçimlere girecek. AKP’den aday olan bir diğer isim ise Akşam gazetesi yazarı Markar Eseyan oldu. Eseyan, İstanbul 2. Bölge 11. sıradan aday gösterildi. Akit TV sunucusu Sabri Balaman AKP İstanbul 1. Bölge 21. sıradan aday olurken, 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Konseyi Üyesi Tülay Kaynarca da İstanbul 3. Bölge 5. sıradan yeniden aday gösterildi.

CHP'DEN ADAY OLANLAR

Cumhuriyet Halk Partisi’nde de gazeteci kökenli milletvekilleri Atilla Sertel ve Tuncay Özkan yeniden aday gösterildi. İzmir Milletvekili Tuncay Özkan dünkü listede İstanbul’dan aday gösterilirken, bugün değişiklik yapılarak yeniden İzmir 1. bölgeden liste başı olarak aday yapıldı. Atilla Sertel ise İzmir 2. Bölge 4. sıradan aday gösterildi.

İYİ PARTİ'DEN ADAY OLANLAR

İYİ Parti’den ise Milliyet gazetesi yazarı Mehmet Tezkan İzmir’den milletvekili adayı gösterildi. İzmir 1. bölge 3. sıradan aday gösterilen Tezkan, “Ben İstanbul’dan aday gösterileceğimi sanıyordum. İzmir benim için de sürpriz oldu” dedi. Sözcü gazetesi yazarı ve Meral Akşener’in Başdanışmanı Ayşe Sucu da İYİ Parti'den aday gösterilen gazeteci isimler arasında yer aldı. Sucu, Ankara 3. bölgeden 5. sıra adayı oldu. Yeniçağ gazetesi imtiyaz sahibi Ahmet Çelik de İstanbul 1. bölgeden 2. sıra adayı olarak gösterildi. Bursa’da yayın yapan AS TV sunucusu Serpil Aslantürk de İYİ Parti listelerinden aday gösterildi. Arslantürk, Bursa 2. Bölge 4. sıradan aday oldu. İYİ Parti’den aday olan bir diğer gazeteci isim ise Bloomberg kanalı, Çıkış Yolu programı sunucusu moderatör ve anchorman Sami Altınkaya oldu. Altınkaya, Isparta 3. sıradan aday gösterildi. Savaş muhabiri, gazeteci ve yazar, İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer de İstanbul 2. Bölge 9. sıradan aday gösterilen isim oldu.

HDP'DEN ADAY OLANLAR

HDP’de ise gazeteci adaylar arasında, Cumhuriyet gazetesinde muhabirlik yaparken adaylık için gazeteden ayrılan Ahmet Şık yer alıyor. Şık, İstanbul 2. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı gösterildi.

VATAN PARTİSİ'NDEN ADAY OLANLAR

Vatan Partisi’nde de Aydınlık gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım ve TGB’nin eski başkanı ve Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel aday gösterildi. Deniz Yıldırım, İstanbul 2. Bölge 6. sıra, İlker Yücel, İstanbul 1. Bölge 1. sıradan aday oldu. Bu isimlere ek olarak Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in eşi gazeteci Şule Perinçek de İstanbul 1. Bölge 2. sıradan aday gösterildi.

SAADET PARTİSİ'NDEN ADAY OLANLAR

Saadet Partisi’nin listesinde iki gazeteci de yer aldı. Milli Gazete Ankara Temsilcisi Mustafa Yılmaz Balıkesir 1. sıradan, Fikret Bayram ise Bursa 2. bölge 2. sıradan aday gösterildi.