Medya Günlüğü
23 Mar 2021 10:34 Son Güncelleme: 23 Mar 2021 10:37

Hande Fırat'tan İstanbul Sözleşmesi kararına tepki! "Kadınlar seçim hesaplarına kurban edildi"

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine bir eleştiri de Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'tan geldi.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiğinin ilan edilmesine yönelik tepkiler sürüyor.

Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat da bugünkü köşe yazısında, İstanbul Sözleşmesi kararını eleştirdi. İstanbul Sözleşmesi'ni kadın ve çocuk haklarına yönelik başka sözleşmelerin kaldırılması taleplerinin izlemeye başladığını belirten Fırat'ın '20 Mart 2021...' başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

20 Mart 2021,  Hayal kırıklığı ve derin üzüntünün tarihi. Özellikle de kadınlar açısından. Kadınlar ne yazık ki seçim hesaplarına, 'o oyları kaybetme telaşına', 'o kesimden gelen tepkilere', 'gelen tepkilere karşı sözleşmeyi iyi anlatamamaya' kurban edilmişlerdir. 'Kadınları korumak için İstanbul Sözleşmesi’ne ihtiyacımız yok. Güçlü yasalarımız var, gereken yasayı çıkarırız, mücadeleden taviz vermeyiz' deniyor, denilebilir...

Güzel cümleler... Ancak artık ister istemez inandırıcılık sorunu taşıyan cümleler. Çünkü İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle zafer çığlıkları atan kesimler şimdiden başka isteklerini sıralamaya başladılar, 'Sırada Cedaw da var, Lazarotte de...' diyerek. (Kadına karşı her türlü ayrımcılığın yok edilmesi ile çocukların cinsel sömürü ve istismara karşı korunmasına ilişkin sözleşmeler). Kısacası birilerine İstanbul Sözleşmesi bile yetmedi..

Yazının tamamını okumak için tıklayın...