Magazin
17 Mar 2023 23:59 Son Güncelleme: 18 Mar 2023 00:17

Haluk Bilginer uluslararası dizide rol alacak!

Türkiye'nin önemli tiyatro sanatçılarından Emmy Ödüllü Haluk Bilginer yeniden uluslararası bir yapımda yer aldı. Çekimleri Türkiye'de yapılan dizinin ne zaman yayına gireceği henüz açıklanmadı.

Türkiye'nin Emmy ödüllü tek oyuncusu olan Haluk Bilginer, dünyaca ünlü oyuncu Elisabeth Moss'un hem yapımcılığını üstlendiği hem de başrolünde yer aldığı "The Veil" adlı dizisinde rol aldı.

Çekimleri İstanbul ve Niğde'de gerçekleşen politik dizi; biri ajan diğeri terörist olan iki kadının arasındaki gerilimi anlatıyor.

"Peaky Blinders" adlı dizinin senaryosuyla Oscar Ödülü kazanan Steven Knight'in hikayesini kaleme aldığı dizi için Elisabeth Moss'un, iki ay boyunca Türkiye'de kaldığı öğrenildi.

Elisabeth Moss, "Damızlık Kız - The Handmaid's Tale" dizisindeki rolüyle dünya çapında üne kavuşmuş ve "Altın Küre" kazanmıştı.

1977'DEN BERİ ULUSLARARASI PROJELERDE

"The Veil", usta aktör Haluk Bilginer'in ilk uluslararası projesi değil.

Aslında Bilginer için macera 1977 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Yüksek Bölümü’nden mezun olduktan sonra başladı.

Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi'nde tiyatro üzerine yüksek lisans yaptı.

Çapkın bir taksiciyi canlandırdığı "East Enders" isimli diziyle 80'lerde İngiltere'nin tanıdığı ve sevdiği bir yüz oldu.

2014 Cannes Film Festivali'nde "Altın Palmiye" kazanan Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" filminde entelektüel aydın karakterine hayat verdi.

Haluk Bilginer, "Şahsiyet" dizisinde Agah Beyoğlu rolünü canlandırdı.

EMMY'DE EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Sitcomlardan dramalara birçok televizyon dizisinde rol alan Bilginer, puhutv'nin 12 bölümlük "Şahsiyet" dizisinde Agah Beyoğlu karakterine hayat verdi.

Bilginer bu rolle Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu seçildi.

Bilginer, Ben-Hur, The International ve Halloween gibi birçok yabancı filmde sinemaseverlerin karşısına çıktı. (NTV)