Polemik & Kulis
09 Oca 2023 11:35 Son Güncelleme: 09 Oca 2023 12:18

Halk TV'de neler oluyor? Özlem Akarsu Çelik istifasının gerekçesini açıkladı

Halk TV'de son günlerde istifalar arka arkaya geliyor. İstifasını açıklayan isimler arasında yer alan Özlem Akarsu Çelik bugün yaptığı sosyal medya paylaşımında istifasının nedenini açıkladı. Çelik mesajında istifa kararını, "Genç meslektaşlarımın hak ettiği koşulları çalışması için aldım" dedi.

Gökmen Karadağ, Salim Şen ve Aykut Küçükkaya'nın geçen aylardaki ayrılıklarının ardından Halk TV’de yeni bir istifa depremi yaşanmıştı.

MedyaRadar’ın özel haberine göre Haber Koordinatörü İnan Demirel, Halk TV Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu Çelik ve daha önce cumhuriyet.com.tr'de görev yapan ve uzun süredir Halk TV internet portalı halktv.com.tr’nin başında bulunan Haber Müdürü Pınar Keleş istifa ederek kurumla yollarını ayırmıştı.

Özlem Akarsu Çelik istifasının gerekçesini bugün yaptığı açıklamayla duyurdu.

Çelik açıklamasında "HALK TV Ankara Temsilciliği görevimden istifamın gerekçesi👇🏽 Dört aydır birlikte çalıştığım ekip arkadaşlarıma ve değerli izleyicilere saygılarımla…" ifadelerini kullandı.  

Açıklamada gazete patronlarının genel yayın yönetmenliğine soyunmaması gerektiğini vurgulayan Çelik "gazetecilik kamu yararı yerine, bir patronun, belli siyasi ve ekonomik yapıların çıkarı gözetilerek icra edildiğinde ülkenin ne hale geldiğinin tanıklarıyız" eleştirisini de dile getirdi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

Değerli HALK TV izleyicileri,

1 Eylül 2022 tarihi itibariyle başladığım HALK TV Ankara Temsilciliği görevimden 6 Ocak 2023 akşamı istifa ettim. Sizden gelen sorular üzerine açıklama yapmam zorunlu hale geldi. Türkiye'nin en çok izlenen haber kanalından neden istifa ettiğimi soruyorsunuz. Gerekçemin her zamanki gibi ilkesel olduğunun bilinmesini isterim.

HALK TV'de gerek ekran yüzleri gerekse haberin mutfağında çalışan arkadaşlarımızın olağanüstü emeğine, fedakârlığına ve sabrına saygım sonsuz. Hepsine teşekkür ediyorum. Onları töhmet altında bırakacak tek bir söz söylemem. Sizler gibi ben de meslektaşlarımı izleyip okumayı sürdüreceğim.

Bir büro kurmanın ve ekiple heyecanlı bir yolculuğa çıkmanın zorluklarını defalarca tecrübe etmiş bir gazeteci olarak istifa kararını, genç meslektaşlarımın hak ettiği koşullarda çalışması için aldım.

Gazeteciliğin 'olmazsa olmaz'ları, 212 Sayılı Basın Kanunu'na tabi çalışmak ve editoryal bağımsızlıktır. Medya patronları açısından biraz daha maliyetli bir sigorta olduğu için yıllarca 212’siz çalıştırılan gazeteciler, bugün milyonlarca EYT'li arasında. Ayrıca mevcut siyasi iktidar, 212'den kaynaklanan haklarımızı patronlarla iş birliği yaparak gasp etti. Geriye sadece yıpranma payı ve basın kartı hakkımız kalsa da 212, habercilerin temel hakkıdır, medya patronları açısından zorunluluktur.

Geçmişten bugüne medyada sendikal girişimlerin nasıl sertlikle engellendiği de bilinen bir olgudur. Toplumun her kesimindeki emekçilerin hak arayışını gündeme taşıyan bizlerin, kendi haklarına sahip çıkamayışı, kabul edilemez.

Gazetecilik kamu yararı yerine, bir patronun, belli siyasi ve ekonomik yapıların çıkarı gözetilerek icra edildiğinde ülkenin ne hale geldiğinin tanıklarıyız. Gazetecilikten gelmeyen medya patronları genel yayın yönetmenliğine soyunmamalı, hasımlarını/hısımlarını bu işe karıştırmamalı ve haber merkezlerini yönetme işini mesleğimizin saygın isimlerine bırakmalıdır. Aksi durumda, hukuksuzlukları hamasetle örtenlere ve kendisini alternatifsiz sanan tek insan yönetimlerine dönüşürüz. Saygılarımla..."