Polemik & Kulis
22 Oca 2020 12:46 Son Güncelleme: 22 Oca 2020 13:35

Habertürk'ten ayrılmıştı! Ünlü ekran yüzü nereyle anlaştı? (Medyaradar/Özel)

Bir süredir ekranlara ara veren başarılı gazeteci Benan Kepsutlu, bundan böyle yazı ve yorumlarını Independent Türkçe için kaleme alacak.

Genel Yayın Yönetmenliği’ni Nevzat Çiçek’in yaptığı Independent Türkçe’de, Kepsutlu başta Ortadoğu’daki ve dünyadaki gelişmeler olmak üzere, haftalık yazılarında Türkiye gündemini de yorumlayacak.

Özellikle Ortadoğu’da ve dünyanın pek çok bölgesinde kritik dönemlerde ses getiren özel haber dosyalarına imza atan başarılı gazeteci, pek çok dünya lideri ve siyasetçi ile yaptığı özel röportajlarla da adından sıkça söz ettirmişti. Rusya Başbakanı Yevgeniv Primakov, Irak Cumhurbaşkanları Celal Talabani, Berham Salih, Fuat Masum, Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani, Suriye First Lady’si Esma Esad, Gürcistan Devlet Başkanı Mikheik Saakashvili, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Rahim Meşai ve Ahmedinejad, Kepsutlu’nun görüştüğü isimlerden sadece birkaçı.

Benan Kepsutlu’nun geçtiğimiz aylarda “Arşivde Saklı Kalan İtiraflar” isimli yeni kitabı çıkmış ve kitap Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Türk Arşivciler Derneği’nden de ödül almıştı.

Kepsutlu aynı zamanda NATO karargahlarına medya ile stratejik iletişim danışmanlığına devam etmekte ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde de dersler veriyor. Kepsutlu son olarak Habertürk ekranlarında Ajanda isimli programı hazırlayıp sunuyordu.

Benan Kepsutlu'nun ilk yazısını okumak için tıklayınız

BENAN KEPSUTLU KİMDİR?

Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüyle aynı üniversitenin Radyo TV Sinema bölümünü bitirdi. 1991-2001 yıllarında İtalya Modena’da Romenica okulunda İtalyanca dil eğitimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nde yüksek lisans yaparak Ortadoğu konusunda uzmanlaştı. Halen Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktorasını yapıyor.

Mehmet Ali Birand yönetiminde Kanal D Haber’de ve CNN Turk’te muhabirlik yaptığı dönemde, televizyon haberciliği eğitimi almak üzere Londra’da BBC News’e kabul edildi. TRT TÜRK’ün Erbil bürosunu kurdu ve ilk temsilcisi oldu. 2010’da haber editörü ve program sunucusu olarak Habertürk’e transfer oldu. Habertürk’teki haber spikerliği ve program sunuculuğu görevi 2018 yılında son buldu.

Benan Kepsutlu, görevleri süresince yıllarca İsrail, Filistin ve Irak’ta çalıştı. Gürcistan-Rusya Savaşı’nda Gürcistan’da bulunan Kepsutlu, Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır, Ermenistan, İngiltere, İtalya, Hollanda, İsviçre, Yunanistan, Malezya ve Kırgızistan’da da kritik süreçlerde özel haber dosyaları hazırladı.