Televizyon
01 Eki 2020 09:15 Son Güncelleme: 01 Eki 2020 09:18

Habertürk'teki o sözlere Doğu Perinçek'ten tepki

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün Habertürk canlı yayınında Gazeteci Kenan Alpay’ın Abhazya için “Rusya’nın çıkardığı karikatür devlet” sözlerini kullanmasına tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün Habertürk canlı yayınında Gazeteci Kenan Alpay’ın Abhazya için “Rusya’nın çıkardığı karikatür devlet” sözlerini kullanmasına tepki gösterdi. Perinçek, “Abhazya Cumhuriyeti bir özgürlük mücadelesinin ürünüdür. Abhaz halkı vatanının bağımsızlığını yiğitçe, kahramanca savaşarak kazanmıştır. Abhazlar, Rusya’dan tek bir tüfek dahi almadan savaşmıştır” dedi.

Perinçek dün de bir mesaj yayımlayarak 30 Eylül Abhazya Cumhuriyeti’nin Zafer, Egemenlik ve Bağımsızlık Günü’nü kutladı. Perinçek ayrıca Türkiye’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıması gerektiğini belirtti.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Gazeteci Kenan Alpay’ın Abhazya için “Rusya’nın çıkardığı karikatür devlet” sözlerini kullanılmasına tepki gösterdi. Perinçek, “Rusya’dan tek bir tüfek dahi almayan Abhaz halkı, vatanının bağımsızlığını kahramanca savaşarak kazandı” dedi.

Habertürk’te dün akşam Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programında Gazeteci Kenan Alpay, Abhazların devleti Abhazya Cumhuriyeti için aşağılayıcı ifadeler kullandı. Alpay şunları söyledi:

“Rusya Gürcistan’ı parçaladı, oradan Osetya ve Abhazya diye iki karikatür devlet çıkardı. Abhazya’nın ve Osetya’nın Rusya nezdindeki durumu malum. Siz Eğer Gürcistan olarak veya Ukrayna olarak ‘Ben Türkiye ile ilişkileri geliştireceğim’ diyorsanız. Orada Rusya acımasız bir biçimde giriyor, parçalıyor. Orayı ya ilhak ediyor, Ukrayna Kırım örneğinde olduğu gibi… ya da oradan kendi iradesine teslim olmuş iki tane devlet çıkartıyor. Deniyor ki ‘Türkiye Rusya ile dost olsun.’ Bu kadar işgal varken böyle bir dostluğun sürmesi mümkün değildir.”

ABHAZYA RUSYA’DAN TEK BİR TÜFEK ALMADAN KURULDU

Alpay’ın bu sözlerine Doğu Perinçek anında tepki gösterdi. Perinçek, Abhaz halkının özgürlük mücadelesi ve kahramanlıkla devletinin bağımsızlığını elde ettiğini kaydetti:

“Ne demek karikatür devlet! Abhazlara hakaret ediyorsunuz. Abhazya çok esaslı, Türkiye için de potansiyel dost olan bir ülkedir. Abhazya, Rusya’dan hiçbir destek görmeden kahramanca, aslanlar gibi savaştı. Abhazya’nın Gürcistan’a karşı bağımsızlık savaşı bir destandır. Abhaz halkı vatanının bağımsızlığını yiğitçe savaşarak kazanmıştır. Rusya’dan tek bir tüfek dahi almadan savaşan bir halktır. O nedenle Abhazya Cumhuriyeti bir özgürlük mücadelesinin ürünüdür. Abhazya’ya ‘karikatür devlet’ diye saldıranlar ancak ABD’nin uzantılarıdır.”