Polemik & Kulis
30 Nis 2018 17:30 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:11

Habertürk'e yeni ekran yüzü! Hangi başarılı gazeteci haber sunacak? (Medyaradar/Özel)

Veyis Ateş yönetimindeki Habertürk TV deneyimli bir ismi ekran yüzü kadrosuna ekledi.

Uzun yıllar TRT'de görev yapan ve Ortadoğu'dan çok sayıda habere imza atan gazeteci Mehmet Akif Ersoy Habertürk yönetimiyle el sıkıştı. Usta gazeteci Ersoy'un haber bülteni sunacağı öğrenildi.

Ekran yüzü kadrosunu ağırlıklı olarak kadın spikerlerden oluşturan Habertürk'te bu adım oldukça konuşulacak gibi görünüyor.

Ersoy'un kanala ve mesleğe katacakları bununla da sınırlı değil. Ersoy'un bu transferi sahadan gelen, habercilikte ter dökmüş birinin haber sunumunda görev alması anlamına da geliyor.

Zaman zaman eleştiri konusu olan Promter spikeri kavramı da haber yarışında yerini deneyimli isimlere bırakacak şeklinde de yorumlanıyor.Mehmet Akif Ersoy kimdir?

2009’da 6 News kanalında haberciliğe başladı. 2010 yılının Mayıs-Aralık döneminde TRT Türk’ün Addis Ababa (Etiyopya) temsilciliğini yürüttü; 2011’de önce Kenya ve Somali’de görev yaptı, ardından TRT Türk’ün Trablus (Libya) ve Sana (Yemen) muhabiri, Şam (Suriye) ve Erbil (Irak) temsilcisi olarak çalıştı.

Libya’da bulunduğu dönemde Muammer Kaddafi ile öldürülmeden önce yaptığı son röportaj bir gazetecilik başarısı olarak dünya basınında geniş yankı buldu. 2012 yılı Ocak ayında başlayan TRT’nin Kahire (Mısır) temsilciliği görevi sırasında İsrail’in Bulut Sütunu Operasyonu’nu Gazze’de takip etti.

Aynı yıl Suriye iç savaşını Halep’te izledi. Kahire’deki görevini 2 yıl boyunca sürdüren Ersoy, askerî darbeden birkaç ay sonra Türkiye’ye döndü. 2013’te TRT Arapça kanalının koordinatör yardımcılığını yürüttü. TRT İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığı 2014 yılı Temmuz ayında İsrail’in yoğun bombardımanı altında kalan Gazze’ye giderek TRT dışında Türkiye’deki birçok ulusal haber kanalına yaklaşık bir ay boyunca canlı yayın yaptı. 2015 yılında Kaddafi’nin çöküşünü anlatan “Zenga Zenga” belgeseli, TRT’de yayınlandı. Aynı yılın sonlarında Diyanet İşleri Başkanlığı’na Ortadoğu ve İslam coğrafyasıyla ilişkilerden sorumlu Başkan Müşaviri olarak atandı. Profesyonel kariyerinin yanı sıra üniversiteler ve düşünce kuruluşlarında sayısız konferans ve seminer verdi.Filistin meselesi ve Gazze savaşı anılarını anlattığı “Tünel- Gazze’de Yaşamak” adlı bir kitabi bulunan Ersoy,
“Dış Politika” dergisinin de genel yayın yönetmenliğini sürdürüyor.