Medya Günlüğü
18 Nis 2019 11:51 Son Güncelleme: 18 Nis 2019 11:56

Habertürk yazarı CNN Türk’ü bombaladı! "Sizin adınıza ben utandım!"

Türkiye’nin en iddialı haber kanallarından CNN Türk’ün fotomontaj skandalına tepkiler sürüyor.

Habertürk yazarı CNN Türk’ü bombaladı! "Sizin adınıza ben utandım!"

Son dönemde kadrosunda ciddi bir revizyon yapan ve hükümete yakın bir yayın çizgisine geçen CNN Türk’te skandalların ardı arkası kesilmiyor.

CNN Türk bu kez de montajlanmış bir fotoğrafı ‘Ekrem İmamoğlu görevi devraldı’ şeklinde ekrana verdi. Montajlanan fotoğrafın orjinalinde Mansur Yavaş bulunuyordu. Yavaş'ın başı kesilip yerine Ekrem İmamoğlu eklenmişti. CNN Türk'ü ele veren ise photoshopla yapılan bu kurguda Mansur Yavaş'ın eşi oldu. Yavaş'ı kareden çıkarıp yerine İmamoğlu'nun monte eden CNN Türk, Yavaş'ın eşini unutmuştu.

Olayın ardından CNN Türk, özür dilese de tepkiler bir anda çığ gibi büyüdü.

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, bugünkü köşesinde olayı gündeme taşıyarak, “Gülüyorsunuz belki ama bu yaşanılanlar habercilik adına hakikaten büyük garabet! Yazık çok yazık” ifadelerini kullandı.

Yılman yazısına başlık olarak da “Sizin adınıza ben utandım!” şeklinde oldukça ağır bir ifade seçti.

İşte o yazı:

Sizin adınıza ben utandım!

Dün CNN Türk kanalının ana haberinde yaptığı rezaleti görünce aklıma eskiler geldi.
Benim haberciliğe ilk başladığım yıllar. İnternet denilen mecra henüz yoktu ve teknoloji sıfırdı. Dolayısıyla her şey olması gerektiği gibiydi. Şimdi akıllı telefonlar sayesinde herkes grafiker...
Tabii özellikle sosyal medyada bir furyaya dönüşen montajla değiştirilmiş fotoğraflar çoğu zaman orijinal sanılıyor. Yani vatandaş, gerçeğiyle aynı olduğu için ayırt edemiyor. Onların böyle bir hakkı var ama biz profesyonel habercilerin yok! Hele hele günün 24 saati haber veren TV kanallarının.

Dün İşte bir twitter kullanıcısı kendine eğlence olsun diye Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı fotoğrafa Ekrem İmamoğlu’nun kafasını montajlamış.

Ve rezalete bakın, bu fotoşoplu fotoğraf birkaç saat sonra CNN Türk’ün ana haberindeydi.
Twiter’da paylaşınca şimdilerde emekli olan işinde de çok iyi bir meslektaşım aradı: “Yahu Ekrem İmamoğlu’nun yanında Mansur Yavaş’ın eşini görünce o kadar şaşırdım ki… Hatta kendi kendime; ‘Bravo vallahi! Bak hanımefendi kalkmış gelmiş Ankara’dan İstanbul’a sırf İmamoğlu’na destek vermeye!’ dedim. Meselenin esasını ancak senin tweet’ini görünce anladım”

Gülüyorsunuz belki ama bu yaşanılanlar habercilik adına hakikaten büyük garabet!

Yazık, çok yazık!