Gündem
05 Oca 2016 21:17 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:16

Habertürk ve Zaman yazarları Davutoğlu'na danışman oldu!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık'ta görevlendirilmek üzere 9 yeni başdanışman atadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni danışmanları belli oldu.

Davutoğlu’nun yeni danışmanları şöyle; Süleyman Seyfi Öğün, İskender Pala, Necdet Subaşı, Muhsin Kızılkaya, Yılmaz Ensaroğlu, Mustafa Şen, Ömer Faruk Korkmaz, Ahmet Doğan ve Feridun Bilgin…

Yeni danışmanlar arasında Muhsin Kızılkaya ve İskender Pala’nın ismi dikkat çekti. İskender Pala, uzun süre Cemaat’in yayın organı Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştı.Habertürk köşe yazarı olan Muhsin Kızılkaya ise 7 Haziran’da AKP’den milletvekili seçildi, ancak 1 Kasım’da aday listesine alınmadı. 

İşte Davutoğlu'nun danışmanları:

SÜLEYMAN SEYFİ ÖĞÜN

Türk siyaset bilimcisi Süleyman Seyfi Öğün; politik kültür, muhafazakarlık ve milliyetçilik konularında çalışmaktadır. Maltepe Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler ve AB Bölümü Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İSKENDER PALA

28 Şubat dönemi mağduru eski subay. Askeriyedeki profesyonel dönemi sırasında, akademik çalışmalarına da devam etti. Askerlik döneminde, eşinin başı kapalı olduğu için yaşadığı sıkıntıları, askeriyeden ayrıldıktan sonra “İki Darbe Arasında” adıyla kitaplaştırdı. Askerlikten ayrıldıktan sonra profesörlük ünvanı da alan Pala, 2013′te çalışma ve eserleri için Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

MUHSİN KIZILKAYA

Çözüm sürecinin “akil adamlar” grubundan. Kürtçe'den Türkçe'ye çeviriler yapıyor. Habertürk'te köşe yazarı. 7 Haziran’da AKP’den milletvekili seçildi, ancak 1 Kasım’da aday listesine alınmadı. Yılmaz Erdoğan’ın hayatını anlatan “Yılmaz” isimli bir kitabı var.

YILMAZ ENSAROĞLU

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA)'nda Hukuk ve İnsan Hakları Direktörü olarak görev yapan Yılmaz Ensaroğlu, aynı zamanda MAZLUMDER, İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD) ve İnsan Hakları Araştırmaları Derneğinin (İHAD) üyesidir.

MUSTAFA ŞEN

Mustafa Şen, GENAR Araştırma Şirketi Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

NECDET SUBAŞI

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 2011 yılında Strateji Geliştirme Başkanlığı'na atanan Necdet Subaşı, 1986-1991 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yaptı. Subaşı; Çağdaş Türk Düşüncesi, Türk Modernleşmesi ve Din, Alevi Modernleşmesi, Diyanet, Yurt Dışında Türk Göçmenler, Avrupa İslamı, gündelik hayat, kültürel farklar gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor.

AHMET DOĞAN

Ahmet Doğan, Gazze'ye 31 Mayıs 2010 tarihinde yardım malzemesi götürürken İsrail askerlerinin saldırısı sonucu Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın babasıdır.

FERİDUN BİLGİN

Feridun Bilgin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114'üncü maddesi gereğince Haziran 2015 Genel Seçimi öncesi atanarak geçici Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapmıştı.