Gündem
02 Şub 2021 09:12 Son Güncelleme: 02 Şub 2021 09:38

Habertürk TV’de Prof. Dr. Ahmet Ercan’a ‘Sansür’!

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir'de Bayraklı gibi yerlerde depremlerin yıkıcı olmasından hem merkezi yönetimi hem de belediyeyi sorumlu tuttu. Ercan, bu durumu anlattığı Habertürk yayınında 'sansüre uğradığını' kaydetti.

İzmir’de peş peşe meydana gelen dört depremin ardından Habertürk TV’de Gün Ortası programında sunucu Hülya Hökenek’e değerlendirmelerde bulunan Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalar yaparken aniden yayından alındı. Ercan bu durumu RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası‘na bağlantısında dile getirerek, ‘sansüre uğradım’ dedi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İzmir depremine ilişkin Habertürk’de Gün Ortası programında sunucu Hülya Hökenek’e değerlendirmelerde bulundu.

İzmir’in bazı ilçelerine dikkat çeken Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Kent kendini beslesin diye beslenme alanları boş bırakılır. Bu kentsel dönüşümün can alıcı noktalarından bir tanesidir. Merkezi yönetim ve İzmir’in Büyükşehri ve yerel yönetimler ne yazık ki kentsel dönüşüme aykırı olarak bana göre kent suçu işleyerek İzmir’in beslenme alanları olan Karşıyaka, Çiğli, Bostanlı, Mavişehir, Menemen, Bayraklı ve aynı zamanda Bornova kesimlerini yapılaşmaya açmışlardır. Bu kente karşı işlenmiş bir suçtur, açıkça söyleyeyim…”İşte tam bu açıklamaları yaparken Habertürk TV sunucusu Hülya Hökenek, Ercan’ın sözünü kesti ve Ercan hızla yayından alındı.

İşte o yayın…

Gazeteci Atilla Güner’in RS FM’deki ‘Akşam Postası’ adlı canlı yayınlanan radyo programına bağlanan Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bugün olan depremleri deprem fırtınası olarak gördüğünü söylerken, HaberTürk’te uğradığı sansüre de değindi.

İTÜ Yüksek Jeoloji Mühendisi Prof. Ahmet Ercan Atilla Güner’le Akşam Postası’na şöyle konuştu:

KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEKSİN?
”Meles ırmağının çatalağzı ve Gediz ırmağının çatalağzı kısımlarını imara kim açtı? Kentsel dönüşüm sadece yapılaşma olayı değildir. Kenttin kendi kendini besleyeceği tarım alanları olur. İzmir’in iki tane büyük tarım alanı vardır kendi kendisini besleyen birisi Bayraklı-Bornova ovası diğeri de Gediz deltasıydı. Buraları yapılaşmaya açan Ankara, yani Bayındırlık ve İskan Bakanlığı. Buralarda imarı planlayanlar da yerel yönetimler. 78 km ileride bir deprem oluyor Bayraklı’yı yıkıyor. Kim yaptı bu evi? Şu müteahhit yaptı. Vurun kelepçeyi atın içeriye. Herkes başı sorgulamıyor da en sondaki kişiyi sorguluyor, yakalayabildiğini içeriye atıyor. Suçlu ayağa kalk dediğin zaman Bayındırlık ve İskan Bakanı’nın ayağa kalkması gerekiyor. Biz bu işlerin çözümünü bir türlü bulamıyoruz. Kimi kime şikayet edeceksin gibi bir pozisyona geldik.”

SANSÜRE UĞRADIM

“Ben bunu bugün bu şekilde Habertürk’te anlatıyordum, pat diye kestiler, sansüre uğradım. Demek ki bu işin faili bulunmak istenmiyor. Paldır küldür programı kestiler. Program gayet güzel gidiyordu aslında. Sosyal medya bu meseleye tepki gösterdi. Bunu ilk defa yaşamıyorum daha önce TRT1’de ”deprem vergileri ne oldu” diye sorguladığımda, ki ilk sorgulayan benim, o zaman da kesmişlerdi. Doğruyu araştırmak ve doğruyu konuşmak çok zor.”

Gazeteci Atilla Güner’in RS FM’deki ‘Akşam Postası’ adlı işte o canlı yayın;

 

Habertürk’te geçtiğimiz cuma akşamı yayınlanan ‘Enine Boyuna’ isimli programda Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan’ı da yayından almıştı.