Medya
06 Kas 2023 19:27 Son Güncelleme: 06 Kas 2023 19:56

Habertürk muhabirinin 'Hamas' tanımlamasına tepki yağdı! Sosyal medyadan 'özür dile' çağrısı

Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş, İsrail’le savaşan Hamas'ın eylemlerini “terör” olarak tanımladı. İsrail'in bombardımanı için “karşılık” ifadelerini kullanan Habertürk editörüne ve kanala sosyal medyadan tepki yağdı. "7 Ekim'de yaşanan, terörist bir eylemdi." diyen Toktaş, Habertürk yönetimi tarafından sahadan alındı.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin-el KassamTugayları işgal altındaki toprakları için 7 Ekim'de İsrail'e yönelik 'Aksa Tufanı' operasyonunu başlattı. Operasyonların ardından İsrail, Gazze'de sivillere bomba yağdırmaya başladı. 

HABERTÜRK EDİTÖRÜ: "7 EKİM'DE YAŞANAN, TERÖRİST BİR EYLEMDİ"

Habertürk Dış Haberler editörü Saime Toktaş, 7 Ekim'de İzzeddin-el Kassam Tugayları'nın 'Aksa Tufanı Operasyonu' için "7 Ekim'de yaşanan, terörist bir eylemdi." ifadesini kullandı.

İsrail'in Gazze'deki sivil katliamını ise "karşılık" olarak tanımladı. Toktaş'ın yaptığı açıklama büyük tepki uyandırdı.

Vatandaşlar, Habertürk'e sosyal medyadan 'Haddini bil' diyerek özür dilemesi için çağrıda bulundu.

HABERTÜRK'TEN 'SAHADAN ÇEKME' KARARI

Tepkilerin ardından, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yeşilkaya, Dış Haberler Editörü Saime Toktaş'ı sahadan çektiklerini duyurdu.

Yeşilkaya, yaptığı açıklamada, “Habertürk olarak İsrail’in Gazze’ye saldırılarında tavrımız ve editöryal politikamız çok nettir. Gazze’ye yönelik insanlık dışı katliamları sürecin ilk günlerinden itibaren kamuoyuna aktarırken kullandığımız dil konusunda da büyük bir hassasiyet gösterdik. Göstermeye de devam edeceğiz. Bu bağlamda muhabirimizin sarf ettiği cümleleri kabul edilemez buluyor ve kendisini derhal sahadan çekiyoruz.” dedi.