Gündem
17 Haz 2021 09:47 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 09:51

Habere giden gazetecilere 'kepçeli' engel!

Habbele Koyu’nda kepçelerle çalışma yapılmasını haberleştirmek için çekim yapan gazetecinin aracının olay mahallinden çıkışı, çalışmayı yapan işletmenin kepçeleri tarafından engellendi.

Bozcaadahaber.net'te yer alan habere göre; Aylardır ‘Gabion Duvar’ izni adı altında Habbele’de doğa katliamına devam eden, daha önce Bozcaada Forum üyelerini ırkçı ifadelerle tehdit eden Bertiz Otel’in işletmecisi Kemal Özkarahan, Bozcaada Forum’un protesto haberi için sahilde çekim yapan Bozcaada Haber’den Serkan İlik’in aracını, iki iş makinası ile geçişine izin vermeyerek bir süre alıkoydu. Yaşanan tartışmanın ardından olay yerine gelen Jandarma’nın müdahalesiyle iş makinaları İlik’in aracının çıkışına izin verdi.

Yaşanan olayın ardından İlik'e ve Bozcaada Haber'e adalılardan ve siyasilerden destek mesajları gelirken, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç de İlik'i cep telefonundan arayarak desteklerini iletti ve olayın takipçisi olacaklarını belirtti. 

Bozcaada Haber’den Serkan İlik yaşadığı olayı şu şekilde özetledi:

Bugün saat 15.30 sularında Bertiz Otel’in talan ettiği sahile çekim yapmaya gittim. Protestolara rağmen ‘gabion duvar’ izni altında bir kepçenin sahilde çalışmaya devam ettiğini gördüm.

Bu esnada çalışma alanında görevliler, neden çekim yaptığımı ve basın kartımın olup olmadığını sordu. İşimi bitirdikten sonra ada merkezine geri dönecektim. Aracım ise sahile inen ve kamuya ait olan yolun başında park halinde idi. O esnada sahile ikinci bir iş makinası inmek istedi. İş makinasını kullanan şoför, aracımı yolun aşağısındaki gabion duvarın arasına çekmemi, iş makinasının sahile indikten sonra da aracımla çıkış yapabileceğimi söyledi.

Ancak ben aracı dedikleri yere park ettikten sonra iş makinası aracımın çıkışına izin vermeyecek şekilde park etti. Bu esnada ise otelin işletmecisi Kemal Özkarahan, iş makinasının şoförü ile telefonda konuşuyordu. Şoföre aracı neden çekmediğini sorduğumda bana ilk önce arızalandığını, ardından da “Bana değil amirlerime sor” dedi.

Ardından otelin işletmecisi Özkarahan geldi, ona da aracı çekmesini söylediğimde “Araç arıza yapmış” dedi. Bu esnada bana tanımadığım gözlüklü biri üzerime yürüyerek tehditvari konuşmaya başladı. Bir başka kişi ise burası şantiye alanı, buraya “iş güvenliğini sağlamadan, izinsiz giremezsiniz” dedi.

Ben de kendilerine buranın kamuya ait olduğunu, kimseden izin almayacağımı, kendi çalışanlarının da kask vb iş güvenliği şartlarını yerine getirmediklerini belirttim. Bu anlarda ise sahildeki iş makinası da aracımın arkasına park ederek çıkışıma izin vermedi.

Son olarak Jandarma’yı arayacağımı, hukuk önünde hesaplaşacağımızı söylediğimde gözlüklü kişi “Sen baban yaşında Kemal beye hakaret ettin. Biz de senden şikâyetçiyiz” diye yalan beyanda bulundular.

Jandarmanın olay yerine gelmesinin ardından, arızalandı dedikleri iş makinaları aracımın geçişine izin verdi.

Ben kendilerinden şikayetçi oldum ancak onlar da benim hakaret ettiğimi iddia ederek benden şikâyetçi olmuşlar.