Gupse Özay ve eltisi gişe savaşını kazandı

Gülse Birsel’in, Aile Arasında filminin 5 milyonluk gişesinden sonra Gupse Özay da bayrağı zirveye dikecek gibi görünüyor.

Sosyal medyada herkes, 2020 yılının felaketlerle başladığından şikayetçi, haksız da sayılmazlar. 2020’nin ilk ayı dünyaya ve ülkemize pek uğurlu gelmedi. Corona virüsü, Kobe Bryant’ın helkopter kazasında kızıyla birlikte hayatını kaybetmesi, Elazığ’daki deprem, Van’daki çığ felaketi... Çıkarılacak dersler, alınacak önlemler var ve sonrasında da Allah beterinden saklasın demekten başka çare yok.

Sinema salonları açısından baktığımızda ise işlerin yolunda gittiğini görüyorum. 2020’nin ilk 4 haftasında yerli yapımlara neredeyse 8 milyon bilet satılmış. 2018’deki 9 milyonluk satışın ardından son 10 yılın en iyi rakamları... Hem de bu yüksek bilet fiyatlarına rağmen!

Ortada tek bir filmin gişeyi sırtlanması gibi bir durum da yok. Rafadan Tayfa ya da Gamonya Hayaller Ülkesi gibi çocuk filmleri iyi iş yaparak toplam gişenin neredeyse %30'luk kısmını sırtlanmışlar. Baba Parası, 12 TL’lik kampanyaya rağmen 2 milyona ulaşamadan tükenmiş. Ahmet Kural-Murat Cemcir ikilisi Düğün Dernek zamanlarına bir daha geri dönemeyebilir.

Yılın hayal kırıklığı ise Feride Çamcı’nın başrolünde oynadığı Feride filmi. Gupse Özay Deliha ile kadın İvedik’i denemiş ve tutturmuştu ama seyirci Feride’yi sevmedi ve beklentinin altında kaldı. Vizyon macerasının sonunda 100-150 bin seyirciye ancak ulaşacağını düşünüyorum.

Yılın bombası ise Gupse Özay’dan geldi. Eltilerin Savaşı muhteşem bir açılış yaparak ilk üç günde 587 bin bilet sattı ve haftalık gişesinin 1 milyonu bulacağını düşünüyorum. Fısıltı gazetesi de bu film için iyi çalışıyor. Gupse’nin Recep taklidi Deliha’dan kurtulmasına çok sevindim, hele de herkesin yeni bir şeyler deneyip tutturamayınca mecburiyetten eski işlerine döndüğü/sıkıştığı bir zamanda yeni bir gişe bombası patlatmayı başardı. Zamanlama her şeydir derler ya, kalemi, mizahı, oyunculuğu güçlü olduğu gibi seyircinin beklentisini ölçmeyi de beceriyor.

Şahan Gökbakar, Cem Yılmaz, Murat Cemcir, Ahmet Kural, Tolga Çevik... Erkeklerin domine ettiği sinema gişesinde artık kadınların da sözü geçiyor. Gülse Birsel’in, Aile Arasında filminin 5 milyonluk gişesinden sonra Gupse Özay da bayrağı zirveye dikecek gibi görünüyor. Bence bunlar güzel gelişmeler.

Murat Tolga Şen - [email protected] / sosyal medya: @murattolga