Gündem
05 Mayıs 2015 09:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:31

Güneş gazetesinden Derya Sazak'a zor sorular! "700 bin dolar olan villayı..."

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Persona Non Grata" adlı belgesel gündemdeki yerini koruyor.

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu'nun yönetmenliğini yaptığı "Persona Non Grata" adlı belgesel gündemdeki yerini koruyor.

Belgeselde, görüş, haber ve yazıları nedeniyle işsiz bırakılan gazetecilerin hikâyeleri, kendi anlatımlarıyla dile getiriliyordu.

Gazeteci Hasan Cemal'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı Bağımsız Gazetecilik Platformu P24'ün desteğiyle hazırlanan belgeselin müziğini Erhan Güleryüz yaptı. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın da eserlerini kullanma izni verdiği belgeselin ilk gösterimi, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü etkinlikleri kapsamında sponsorluk desteği veren İsveç İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirildi.

Projede Can Dündar, Fatih Yağmur, Uluç Özcü, Sibel Oral, Ahmet Şık, Murat Aksoy, Hasan Cemal, Derya Sazak, Fatih Altaylı, Bekir Coşkun, Ayşenur Arslan, Gürkan Hacır, Sevim Özay, Rıdvan Akar, Aydın Doğan, Doğan Ertuğrul, Yekta Kılıç, Tuğçe Tatari, Mustafa Kuleli yaşadıklarını anlattı.

AHMET ŞIK VE TUĞÇE TATARİ İTİRAZ ETTİ

Belgeselde konuşmalarına yer verilen Ahmet Şık ve Tuğçe Tatari dün, birbiri ardına yaptıkları açıklamalar ile belgeselde yer alan Derya Sazak, Fatih Altaylı gibi yönetici konumundaki gazeteciler ve Aydın Doğan gibi patronların kendileriyle aynı şekilde değerlendirlemeyeceğini söyleyerek tepki göstermişti.Bugün de Derya Sazak'ın belgeseldeki açıklamaları, Güneş Gazetesinin manşetine yansıdı.

HEDİYE DEĞİL BİR YERDE OTURMAM GEREKİYORDU

Tuluhan Tekelioğlu'nun  "Bu ev Aydın Doğan'ın size hediye ettiği ev mi?" sorusu üzerine duraklayan Derya Sazak şöyle yanıt vermişti:  "Hediye değil. Hayır hediye söz konusu değil. Ben Ankara'dan geldikten sonra, ikinci yılın sonunda, yalnız bana değil, Ertuğrul'a (Özkök) ve Mehmet Ali Yalçındağ'a da gazetedeki mukavelemizin gereği olarak alınan ev. Gazeteci olarak Ankara'dan geldim. Bir yerde oturmam gerekiyordu. O yıllarda medyada çok iyi para kazanılıyordu. Sözleşmemin karşılığı olarak alındı. O zaman yüksek bir rakam da değildi, 700 bin dolara alındı."

GÜNEŞ'İN MANŞETİNDE SAZAK'A ZOR SORULAR

"Düne kadar hükümet kurup hükümet yıkan gazetecilerin asıl karın ağrısı yayınladıkları belgeselde ortaya çıktı." diyen Güneş gazetesi haberini şöyle devam ettirdi:

Aydın Doğan'ın yıllar önce kendisine o günün şartlarında 700 bin dolara villa aldığını itiraf eden Derya Sazak, bu paranın yüksek bir rakam olmadığını söyledi. Dahası "O yıllarda hakikaten çok iyi para kazanıyorduk" dedi.

EN SON PARALELE YASLANDI

TÜRKİYE için çok önemli olan çözüm sürecini baltalamak için İmralı tutanaklarını yayınlayan Derya Sazak gazetesinden kovulmuştu. Daha sonra CHP'ye yakınlığıyla bilinen Yurt Gazetesi'ne giden Sazak orada da barınamayıp Paralel Yapı'yla iş tutmaya başladı. Derya Sazak son olarak bir belgeselde boy gösterdi.

MEDYADA BALLI KAZANÇ DÖNEMi

YAYINLANAN belgeselde en dikkat çekici ayrıntılardan biri Derya Sazak'ın eski patronu Aydın Doğan ile ilgili konuştuğu bölüm oldu. Aydın Doğan'ın kendisine Beykoz'da bir ev aldığını ve bu evin sadece 700 bin dolar olduğunu söyleyen Sazak, "O yıllarda hakikaten medyada çok iyi para kazanılan dönemdi" dedi.GÜNEŞ SORUYOR!
- O günün şartlarında 700 bin dolar olan villayı hak etmek için nasıl bir gazetecilik yaptın?
- O dönem medyada çok paralar kazandığımız dönemdi derken dönemin özelliği neydi?
- İlkesizliğinin ve Erdoğan düşmanlığının temelinde kazanamadığın o çok paralar mı var?
- 700 bin dolar için çok küçük bir para diyorsun, senin için büyük para ne kadar?
- Eski patronun Aydın Doğan, Beykoz'daki bu villayı sana hangi sebeple aldı?
- Yayın yönetmeni olduğun o günlerde gazeteciler nasıl çok para kazanıyordu?