Gündem
15 Oca 2014 14:32 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:52

Gülen Erdoğan'dan çok onlarla dost!

İngiliz Financial Times ve The Times gazeteleri, dün İHH'ya yapılan polis baskınını değerlendiren iki yarı haber yayınladı.

Gülen Erdoğan'dan çok onlarla dost!
Türkiye’de El Kaide’ya karşı yürütülen operasyon kapsamında, terörle mücadele ekiplerinin Suriye’ye yardım taşıyan İnsani Yardım Vakfı İHH’nin Kilis bürosuna yaptıkları baskın ve aramalar İngiliz gazetelerinden Financial Times ve The Times’ın sayfalarına da yansıyor. Financial Times ilginç bir tespit de yer alıyor. Fethullah Gülen'in Gazze Filosuna karşı çıktığını hatırladan Financial Times, ilginç bir de tespitte bulundu:
“Gülen’in hareketi, İslam’ın farklı geleneklerinden gelen İHH veya Erdoğan’ın AKP’sine kıyasla İsrail’e daha dostane.”
Financial Times gazetesi İstanbul muhabir Daniel Dombey, İHH’nin 2010’da Gazze’ye yardım taşıyan ve İsrail’in saldırısına uğrayan Mavi Marmara yardım filosuyla öne çıktığını belirtip İsrailli yetkililerin İHH’nin ‘El Kaide bağlantılı olduğu’ yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatıyor. İHH’nin baskınla ilgili yaptığı basın açıklamasına da yer veren gazete, vakfın Genel Sekreteri Yaşar Kutluay’ın “Bu İsrail yanlısı kurumlar, kuruluşlar veya içerilerine sızılmış yapılar tamamen deşifre olacaktır” sözlerini aktarıyor.

GÜLEN GAZZE FİLOSUNU ONAYLAMAMIŞTI

Türkiye’de Gülen Cemaati’nin yargıya sızdığına ilişkin iddiaları Fethullah Gülen’in inkâr ettiğini yazan gazete, Fethullah Gülen’in 2010 yılında Wall Street Journal gazetesine verdiği mülakatta Gazze filosunu eleştirip İHH’yı onaylamadığını hatırlatıyor.

Haber şöyle devam ediyor:

“[Gülen’in] hareketi, İslam’ın farklı geleneklerinden gelen İHH veya Erdoğan’ın AKP’sine kıyasla İsrail’e daha dostane.” Gazete, İHH’nın adının daha önce de içinde silahlar olduğu iddia edilen bir tırda yapılan aramayla anıldığını hatırlatıp haberi Başbakan Erdoğan’ın “Türkiye karşıtlarının Türkiye’ye zarar vermek için Gülencileri kullandığı” sözleriyle sonlandırıyor.

SİLAH TESLİMATI SUÇLAMASI

The Times gazetesinin İstanbul muhabiri Alexander Christie-Miller de İHH’ye yapılan baskını aktardığı haberinde İHH için şu ifadeleri kullanıyor:  “İslamcı vakıf Suriye’deki iç savaş mağdurlarına yardım dağıtıyor ama son dönemde çalışmalarını silah teslimatı yapmak için kullanmakla suçlanmışlardı.” The Times’ın haberinde İHH avukatlarından Uğur Yıldırım’ın “baskınların komplonun bir parçası olduğu” ve Mavi Marmara olaylarından sonra vakfı “terörist örgüt olarak göstermek için girişimlerde bulunulduğu” yönündeki sözleri de yer alıyor.