Gündem
10 Mayıs 2015 16:12 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:32

Güldüren adam ağlatarak gitti! Zeki Alasya son yolculuğuna uğurlandı!

Karaciğer hastalığı dolayısıyla 22 Nisan'dan beri tedavi gördüğü hastanede Cuma günü vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, son yolculuğuna uğurlandı.

Alasya, Levent Camii’ne getirilen cenaze sanatçı dostlarının yoğun katılımıyla birlikte kılınan öğle namazına müteakip cenaze, sevenlerinin ve dostlarının omuzlarında Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki aile kabristanlığına defnedilmek üzere yola çıktı.

Cenaze töreninde Zeki Alasya’nın  kızı Zeynep Alasya taziyeleri kabul etti. Zeki Alasya’nın tabutunun başına da Fenerbahçe forması koyuldu.Cenazeye usta oyuncunun ailesi, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Metin Akpınar,Kadir İnanır ve Orhan Gencebay gibi çok sayıda ünlü isim katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu cenazeye çelenk gönderdi ve ön saflarda yerini aldı. Dua ve helallik alınmasının ardından Zeki Alasya’nın cenazesi omuzlarda Zincirlikuyu mezarlığına götürülmek üzere yola çıktı.Yoğun bir kalabalık alanı doldurdu. Cenazeye katılan ünlü isimler, usta oyuncu ile ilgili anılarını paylaştı ve bir çoğu göz yaşlarını tutamadı…

Melek Baykal:“O kadar zor ki Zeki için bir şeyler söylemek 2 dakikaya sığdırmak. Çok önemli insandı. Sanatçılığı bir yana, insan olarak hayatımda önder tanıdığım en iyi insanlardandı. Sadece şunu söylemek istiyorum. Zeki’cim seninle dostluk kurduğum için güzel şeyleri paylaşabildiğim için onur ve gurur duyuyorum. Senin arkandan kötü şeyler söyleyenleri ayıplıyorum, kınıyorum. O insanı tanımaları lazım. Karıncayı bile incitmeyen onur dolu bir adamdı. Sen çok özel bir adamdın Zeki, ışıklarla git nurlarla git.”

Abdullah Şahin:“Zeki abi gerçekten tiyatronun ustasıydı. Başı sıkışan herkes ona koşardı. Kendisini çok severdim. Hep arardım her konuda akıl verirdi. Zeki Alasya, para biriktirmedi insan biriktirdi. Çok değerli bir insandı. Hep ‘önce insan olmak’ derdi. Öyle de oldu.”

Suat Sungur:“Benim ustamdı. Ben öğrenciyken onun yanına geldim.  Her şeyimdi benim, çok üzgünüm o yüzden herkesi kavrardı. Çok da söylenecek bir şey yok. Çok büyük bir değer kaybettik. Telefonla görüştüm rahatsızlığının bu derece olduğunu bilmiyordum. Kendisi de bilmiyordu galiba. Atlatacağına inanıyorduk.  Yaşam dolu, sevgi dolu bir insandı. ”

Edip Akbayram:“Zeki abi benim yıllardır saygı duyduğum dostumdu.  Onunla güzel anılarımız vardı. İnsan olarak çok büyük bir insandı. Benim için unutulmaz bir isimdir. Herkesin başı sağ olsun. Halkın içinden gelen bir insandı özde bir insandı sahteciliği ikiyüzlülüğü yoktu. Adam gibi bir adamdı Zeki abi. Saygı ve sevgiyle anıyorum toprağı bol olsun.”

Emel Sayın 
Biz Zeki ile iki filimde birlikte oynamıştık. Öyle tanıdım Zeki’yi çok fazla söyleyecek bir şey yok. Her şeyden önce çok iyi bir insan, çok önemli bir sanatçı. Bir anı dendiğinde hep setleri anımsıyorum o sıcaklığı hatırlıyorum.  Ben herkes gibi çok üzgünüm çok değerli bir arkadaşımı kaybettim. Çok ani oldu ona da çok üzülüyorum. Hastanede olduğundan bile haberim yoktu. Bir anda görünce şoke oldum. Acımız büyük, nur içinde yatsın çok özleyeceğiz.