Komedi ekip işidir...Güldür Güldür’ün yeni sezonu Gümbür Gümbür!

Güldür Güldür, televizyonda izlediğimiz şeyler içinde vaadini gerçekleştirebilen bir kaç işten biri...

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı, Güldür Güldür Show’daydım. Programın uygulayıcı yapımcısı Elif Yakarçelik sayesinde televizyondan izlediğim şovu canlı izleme imkanına kavuştum ve çok keyif aldım.  

Sizi bilmem ama ben başladığı günden bu yana, sürekli izlemesem bile Güldür Güldür’ü çok sevenlerdenim. Aynı şekilde onun öncülü sayılabilecek Çok Güzel Hareketler’i de... BKM’nin bu iki programla bir taşla bir sürü kuş vurduğunu ama nedense ağzıyla kuş tutsa yaranamadığını düşünüyorum. Halkın çok sevdiği, iyi formüle edilmiş bu eğlenceli skeçler geçidi nedense eleştirmen tarafına pek yaranamadı.

Halbuki, Güldür Güldür Show diğer eğlence programları ya da dizilerinin başaramadığı bir şeyin kolayca üstünden geliyor.

Öncelikle, neresinden başlarsanız olur bir program bu... Kaç hafta izlemediğinizin ya da izlediğiniz gece neresinden yakaladığınızın önemi yok. Ortalama 15-20 dk süren skeci kaçırsanız bile diğerini yakalarsınız. Bölümleri kronolojik olarak takip etme mecburiyetinizde yok. Çocukluğumda pek çok maceranın toplandığı çizgi roman fasikülleri gibi yani harika!

Güldür Güldür Show’un birincil misyonu eğlendirmek ancak bunu yaparken düşündürmekten de vazgeçmiyor. Olacak O Kadar seviyesinde bir siyasi taşlamadan söz edemeyiz ancak toplum meselelerine, ilişki kurma biçimlerimize doğru eleştiriler getiren, bunu da eğlendirerek yapan bir programdan bahsediyoruz ki bu anlamda benzeri olduğunu düşünmüyorum. Jet Sosyete’de yaptığı hiciv yüzünden Gülse Birsel’i övmelere doyamadık ama Güldür Güldür’ün neredeyse her bölümünde bunun katlarcası yapılıyor.

Televizyonda artık komedi yok, çünkü dizi süreleri dinamik bir dile ve kurguya sahip olması gereken komediye müsaade etmiyor. Yine Gülse Birsel’den örnek vereceğim ama kendisi daha geçenlerde yaptığı açıklamada, 100 -110 dakika komedinin çok zor iş olduğuna dikkat çekti. Güldür Güldür, parçalı yapısı sayesinde bu sorunu kolayca aşıyor. Bu süreler kısalmadığı sürece en doğru formülün bu olduğunu düşünüyorum.

Güldür Güldür Show’u, Atv'de 5'er Beşer ismi ile başlayıp Star TV'de İnsanlar Alemi ismiyle devam ettiği zamanlardan beri izliyorum. Bu formatı deneyen başkaları da oldu. Denediler ve güldüremediler. BKM’nin bu konuda Çok Güzel Hareketler Bunlar’dan da gelen bir tecrübesi var ve kadrodaki değişikliklere rağmen işi devam ettirmeyi, seyirci ilgisini çekmeyi mutlaka başarıyorlar. İtiraf ediyorum; ¨Çağlar Çorumlu gider bu iş biter¨ dediğimi çok iyi hatırlıyorum ancak kadrodaki bazı doku uyumsuzlukları dışında her gelenin mutlaka bir şeyler kattığı ve kendine baktırdığı bir eğlence olarak sürmeye, sürüklemeye devam ediyor.

Elbette benim de favori oyuncularım var. Onur Buldu, Rüştü Onur Atilla Mahir İpek, Aylin Kontente ve Doğa Rutkay’ı görür görmez gülmeye başlıyorum ama diğerleri de iyi. Başlarda alışamadığım Uğur Bilgin’i izlemeyi, özellikle de skeç kesildiği ve Ali Sunal ile diyaloğa girdiği anlarda, çok seviyorum. Keza Meltem Yılmazkaya da favori oyuncularımdan... Aslına bakarsanız, tüm kadroyu sayıp geçsem daha iyi... İnanın her hafta 5-6 skeci prova alıp böyle hatasız oynamak zor iş. Ekip bu işi Türkiye’de layığıyla beceren en iyi kadro... Programın MC’si Ali Sunal’ın varlığı da çok gerekli. Başkasıyla olur mu bilmem ama olmaz sanki...

Uzun lafın kısası; Güldür Güldür, televizyonda izlediğimiz şeyler içinde vaadini gerçekleştirebilen bir kaç işten biri. İzlediğimiz ekip bir yana kamera arkasında duran herkesin de işini canla başla yaptığını oyun arasında kulise girdiğim sırada gördüm. Bu arada pastaları, börekleri eksik değil, belki de bu yüzden ekibin morali yerinde. Hep böyle olurlar umarım.

Oyuncuların ter akıtarak oynadığı muhakkak ama aynı zamanda iyi yazılmış skeçler geçidi olan Güldür Güldür Show’un yeni sezonu çok keyifli... Evde kaldığınız ve ne izlesem dediğiniz Cumartesi geceleri için bu programı tek geçerim. İyi seyirler...

[email protected]