Gündem
06 Eki 2011 17:33 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:52

GUARDIAN'DAN ERDOĞAN'A KÜRT SORUNUYLA İLGİLİ SERT ELEŞTİRİ!

İngiliz Guardian gazetesi, Erdoğan'ın Arap toplumuna 'kahraman' gibi davranırken Türkiye'de ise tam tersi bir rol üstlendiğine dikkat çekti.

İngiliz Guardian gazetesi, Türk devletinin Kürt sorununa yönelik yaklaşımını eleştirerek, devletin Kürt siyasi partilerle ve PKK ile ilişki kurmak zorunda olduğunu yazdı. AKP’nin Kürt sorununa dair politikalarını ’gerici’ bulan gazete, Erdoğan’ın Arap toplumuna ’kahraman’ gibi davranarak; Türkiye’de ise tam tersi bir rol üstlendiğine dikkat çekti.

Gazetedeki yazıda, Kürt kimliğinin baskı altında tutulması politikasından devletin başarısızlıkla çıktığı vurgulanarak; Erdoğan hükümetinin çatışmanın çözümü hakkında ciddiyete sahipse, Kürtlerle diyalog kurmasının gerektiğine işaret edildi.

Guardian’da, "Erdoğan hükümeti Kürt siyasi partilerle ve PKK ile yakın ilişki kurmak zorunda" vurgusunda bulunularak, Leyla Zana’nın durumuna atıfta bulunuldu. Zana’nın TBMM’deki yemin metni sonrasında sadece kendi dilinde bir cümle kurduğunun anımsatıldığı yazıda, Zana uzun yıllar cezaevinde yatsa da, Kürtlerin Türkiye’deki temsilinde çok değişikliklerin yaşanmadığı belirtildi.

20 MİYON KÜRDÜN SİVİL HAKLARI GİTGİDE AŞINDI

Kürtçe yasağına da dikkat çeken gazete, “Bugün bile ilk ve orta dereceli okullarda Kürtçe öğrenimine izin verilmiyor” diye yazdı. Başbakan Erdoğan’ın Orta Doğu’da ezilen Arap halkının haklarını savunmaları için bir kahraman olarak gösterildiğini ve Arap toplumu için Türk demokrasisinin bir model olarak sunulduğunu kaydeden gazete, Erdoğan’ın samimiyetsiz olduğunun, kendi ülkesindeki Kürtlere yaklaşımından anlaşılacağı vurgulandı.

“Türkiye’de 20 milyon Kürt’ün sivil hakları gitgide aşındı” ifadelerini kullanan Guardian, BDP’nin bir-iki gün içinde 120’den fazla üyesinin tutuklandığını hatırlattı.

Gazetedeki haber-yorumda, savaşın onbinlerce insanın ölümüne, Kürt bölgesindeki ekonominin tahrip olmasına ve binlerce Kürt gencin işsiz kalmasına yol açtığı da ifade edildi.

’TUTUKLU VEKİLLER DURUMU CİDDİ BİR GERİLEMEYİ GÖSTERİYOR’

Seçimlerle birlikte sorunun çözümüne dair birçok çevrenin umutlandığını yazan Guardian, ancak AKP Hükümeti’nin bu umutları boşa çıkardığına vurgu yaptı ve Kürt tutuklu milletvekilinin tahliyesinin sağlanmamasını da “ciddi bir gerileme” olarak tanımladı.

“Türkiye Kürt sorununun daha incelikli bir yaklaşım gerektirdiğinin farkına varmak zorunda. Avrupalı liderler Türkiye üzerinde daha fazla baskı yapmalı” yorumuna yer veren gazetede, ayrıca çatışmanın bitmesi ve Türkiye’deki tüm vatandaşlar için eşit hakların sağlanmasının Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için “ön şart” olduğu değerlendirmesi de yer aldı.