Medya
26 Nis 2021 11:29 Son Güncelleme: 26 Nis 2021 11:35

Gri pasaport skandalında yeni detaylar çıktı! "Bursa insan kaçakçılığı merkezi olmuş!"

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, bugünkü yazısında insan kaçakçılığının Bursa Büyükşehir Belediyesi üzerinden gerçekleştirildiğine ilişkin eline geçen bir dosyayla detaylar paylaştı.

Türkiye’den belediyeler eliyle Almanya’ya hizmet pasaportu olan gri pasaportla insan kaçakçılığı yapılmasının ortaya çıkmasıyla başlayan tartışmalar sürerken, skandala yeni bir belediyenin daha eklendiği belirtildi.

Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, ‘Bursa da gri hizmet pasaportuyla insan kaçakçılığı merkezi olmuş!..‘ başlıklı yazısında insan kaçakçılığı skandalına Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katıldığını belirtti. Eline geçen bir dosyayla detaylar paylaşan Ağırel, “Başka kimler yok ki? Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Valilik, Nüfus Müdürlüğü, Belediye yetkilileri, spor kulüpleri…” ifadelerini kullandı.

Ağırel, 4 kaçakçılık girişiminin detaylarını şöyle aktardı:

“VARAN 1: 18 KİŞİ GERİ DÖNMÜYOR”

“İlki 15-22 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kosova’nın Podujevo şehrinde düzenlenen Bay-Bayan Futbol Turnuvası etkinliği… Barbaros Spor Kulübü ve Derneği 25 Nisan 2019 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak Kosova’daki turnuvaya davet edildiğini bildiren dilekçeyi veriyor. Kulüp ve dernek başkanı olarak Mustafa Ekinci’nin imzası var. İrtibat sorumlusu olarak Salih Cantürk gözüküyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 40 kişilik isim listesi, 3 Mayıs 2019 tarihli yazıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne onay için gönderiliyor. Spor kulübünün verdiği liste 27 kişi olmasına rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün onayına sunduğu yazının eklerinde bulunan listedeki kişi sayısı 40’a çıkıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Hizmete Mahsus Pasaport alımı için düzenlenen 40 kişilik listede kişilerin Barbaros Spor Kulübü’nde antrenör, antrenör yardımcısı, başkan, kafile başkanı, sportif direktör ve yönetici olarak görevlendirildikleri, turnuvaya katılacakları belirtilerek hizmete mahsus pasaport alımı yaptıkları anlaşılıyor. Bu kişilerden 14’ü geri dönüyor, 8 kişi pasaport almasına rağmen hiçbir işlem yaptırmıyor, ancak 18 kişi geri dönmüyor.

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan imzalı 40 kişilik isim listesi içerisinde Ayhan Yiğit’in isminin olduğu ve görevinin antrenör olarak belirtildiği görülmüş. Ayhan Yiğit’in antrenör lisansının olup olmadığının tespiti için Türkiye Futbol Federasyonu ile gerekli yazışmalar yapılmış, Barbaros Spor Kulübüne ait isim listesinde, Ayhan Yiğit adına herhangi bir lisans kaydının olmadığı görülmüş, ayrıca İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nün 9 Eylül 2019 tarihli cevabında gönderilen Barbaros Spor Kulübü Derneği’ne ait yönetici ve üye listesi kontrol edildiğinde Ayhan Yiğit adına herhangi bir kayıt olmadığı görülmüş.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın...