Gündem
14 Eki 2021 06:56 Son Güncelleme: 14 Eki 2021 07:03

Görevden alınan isimlerle ilgili dikkat çeken detay! Daha 15 gün önce...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla görevden alınan Merkez Bankası başkan yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ile Dr. Uğur Namık Küçük'le ilgili yeni bir detay ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun görüşmesinin ardından banka yönetimine gece yarısı operasyon yapıldı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Başkan Yardımcılığı'ndan alınan iki ismin imzaları, 29 Eylül'de tedavüle giren E9 Emisyon Grubu 5'inci tertip 20 TL ve 5 TL banknotlara konmuştu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre; söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından 1'inci, 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü tertipleriyle tamamen aynı özellikleri taşıyordu.

EKİM AYI YATIRIMCI TOPLANTISINA KATILMAMIŞLARDI

T24 yazarı Barış Soydan, 11 Ekim Pazartesi günü yazdığı kulis haberinde, gece görevden alınan iki Başkan Yardımcısı'nın da, Merkez Bankası'nın ekim ayı yatırımcı toplantısına katılmadıklarına işaret etmişti.

Bu duruma dikkat çekilerek görevden alınan iki ismin istifa etmiş olabileceği iddiası da kulislerde dile getirildi.