Gündem
17 Oca 2012 11:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:14

GOOGLE İLE MURDOCH ARASINDA 'KORSANLIK' GERİLİMİ!

Uluslararası medya devi Rupert Murdoch ile Google şirketi arasında yaşanan "korsanlık" tartışması devam ediyor.

News Corporation isimli küresel medya grubunun kurucusu ve sahibi olan Murdoch sosyal paylaşım platformu twitter üzerinden yaptığı açıklamada Google’ı "korsan içerik konusunda başı çekmekle" suçladı.

"Google bir sürü filmi bedava yayınlıyor ve bu sırada reklam geliri elde ediyor" diyen Murdoch, ABD’de süren korsan içerikle ilgili yasa tasarısına dair tartışmalara da dâhil oldu.

Google’ın konuyla ilgili cevabı ise gecikmedi.

Cnet isimli teknoloji sitesine Google’dan yapılan açıklamada Murdoch’un sözleri "saçmalık" olarak değerlendirildi.

Google’ın korsan içerikle "her gün" mücadele ettiği belirtilen açıklamada geçen yıl boyunca telif haklarını ihlal eden beş milyon internet sitesine Google üzerinden erişimin engellendiği bildirildi.

Korsan İçerikle Mücadele Yasa Tasarısı


Rupert Murdoch ile Google şirketi arasında yaşanan gerilim, ABD’de gündemde olan "İnternetteki Korsan İçerikle Mücadele" yasa tasarısı hakkında tartışmaya yeni bir boyut ekledi.

Amerikan senatosunda tartışılacak yeni yasa tasarısı, telif hakkı sahipleri ve hükümete korsan içerik bulunduran internet sitelerini kapatmak için mahkeme kararı talep etme hakkını veriyor.

Tasarıya karşı olan Google, Wikipedia gibi sitelerin de arasında bulunduğu kanat, uygulamanın "internetin yaratıcı doğasın" ve ifade özgürlüğüne darbe vuracağı görüşünde.

Telif haklarını saygılı olduklarının altını çizen Google gibi yasa karşıtları, korsan içerikle mücadelenin başka yöntemlerle yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Yeni yasayı destekleyenler ise telif sahiplerinin ürünlerini internet üzerinde daha güçlü bir şekilde koruyabileceklerini söylüyor.

Yasa tasarısının bu ay içinde senato gündemine bir kez daha gelmesi oylamanın ise Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri ardından gerçekleşmesi bekleniyor.

BBC Türkçe