Politika
12 Şub 2024 11:49 Son Güncelleme: 12 Şub 2024 11:50

Gökhan Zan resmen aday oldu! Canlı yayında CHP ve Lütfü Savaş’a çağrı…

Gökhan Zan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Söz konusu kararı Türkiye İşçi Partisi (TİP) resmen açıkladı. Gökhan Zan'ın CHP ve Lütfü Savaş'a çağrısı ise dikkat çekti. TİP'in yaptığı resmi açıklama sonrası gözler de bir yandan da CHP'ye çevrildi. Zan'ın adaylığı sonrası Lütfü Savaş isminin geri çekilip çekilmeyeceği konuşulurken, hesaplar da yeniden yapılmaya başladı.

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için geri sayıma geçilirken, 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen şehirlerin başında gelen Hatay'da sürpriz sayılabilecek bir gelişme yaşandı. Eski milli futbolcu Gökhan Zan'ın Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Söz konusu karar bir anda gündem oldu.

LÜTFÜ SAVAŞ VE CHP'YE ÇAĞRI: HENÜZ GEÇ DEĞİL!

Gökhan Zan'ın adaylığının bugün resmi olarak açıklanmasının ardından gözler bir yandan da CHP'ye çevrildi.

TİP'in adayı Gökhan Zan yaptığı açıklamada CHP ve Lütfü Savaş'a çağrı yaptı. 'Hatay İttifakı' adı altında birleşilmesi gerektiğini vurgulayan Zan, "Bu yanlıştan dönülürse tüm fedakarlıkları da yapmaya hazırız. Hiçbir şey için henüz geç değildir." diye konuştu.

"ÜZERİMİZE NE DÜŞERSE YAPMAYA HAZIRIZ"

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan TİP Sözcüsü Sera Kadıgil de "Bizim attığımız bu adım oradaki rantçı anlayışa karşı bir adım. Biz bölmeye değil, bilakis doğruda birleşmek için adım atıyoruz. Eğer CHP Hatay halkına kulak verirse üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Gelin doğruda birleşelim çağrısı yapıyoruz. Burada mevzu TİP ya da bizim adayımız değil. Burada mesele Hatay'dır" ifadelerini kullandı.

CHP'DE KRİTİK TOPLANTI

Lütfü Savaş'ı yeniden aday gösteren ve birtakım tepkilerle karşılaşan CHP yönetimi de bugün bir araya geliyor. Parti Meclisi'nin yapacağı kritik toplantıda Savaş'ın adaylığının masaya yatırılacağı ve geri çekilebileceği de iddia ediliyor.