Gündem
18 Şub 2021 12:59 Son Güncelleme: 18 Şub 2021 13:03

Gökçek’ten FETÖ’ye giden ihaleler tek tek listelendi

Melih Gökçek döneminde verilen rantlar ve FETÖ’ye yapılan yardımlar Murat Ağırel’in Parsel Parsel kitabında yer alıyor. Gökçek, birçok alanın planını değiştirmiş, FETÖ’ye ait medya organlarına da para akıtmış.

Şaki ve Sarmal adlı iki kitabı bulunan Halk TV’de de program yapan gazeteci Murat Ağırel’in yeni kitabı çıktı. Ağırel’in yeni kitabı Parsel Parsel’de görevden alınan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı (ABB) Melih Gökçek’in verdiği ihaleler yer alıyor. 

Ağırel’in kitabında Gökçek’in FETÖ’ye parsel parsel verdiği ihaleler şöyle:

FETÖ’ye finansal destek sağlanan parsellen bir tanesi FETÖ’cü Rahmi Bıyık’a ait Asya-Tek firmasına verildi. Yenimahalle’de bulunan 42875 ada 10 parselde, Ankara’nın en ünlü AVM’si olan A-City’nin bulunduğu arazi için emsal değeri üç kat birden arttırıldı.
Gökçek’in adamı Rahmi Bıyık’a ait Pusula İmar İnşaat adına Erdal Türk’ün sunduğu 1/5000 ölçekli plan değişikliği teklifi ile; 48302 ada 2 sayılı parsele yüzde 100’lük bir rant artışı önerilmiş. Yetmemiş, plan notuna da birçok kullanın yanı sıra rezidans ve konut yapımı eklenmiş. FETÖ’cü Rahmi Bıyık marifetiyle arazinin inşaat alanı 29 bin 163 metrekareden 58 bin 326 metrekareye çıkarılmış. 
Bir başka firma ise Doğukan İmar. Ankara Yenimahalle’de bulunan İpek-Koza arazisiyle ilgili olarak yapılan usulsüzlükler de kitapta yer alıyor. Yaklaşık 9 bin metrekarelik alan için emsal oranı yüzde yüz arttırılarak inşaat alanı iki katına çıkarılmış. Sanayi alanı ibaresi de ketsel servis olarak değiştirilmiş.
FETÖ’cü Rahmi Bıyık’a ait bir diğer firma Hisar Proje’ye ait Ankara Gölbaşı’ndaki üç adada da imar rantı sağlanmış. Düşük yoğunluklu konut alanı olarak gözüken alan bir anda yüksek yoğunluklu konut alanı olarak planlandı.
FETÖ kanallarına da ciddi paralar aktarıldı. Samanyolu TV’ye 240 bin TL, Kanaltürk’e 81 bin TL, Samanyolu Haber’e 36 bin TL, Bugün TV’ye 18 bin TL olmak zere 375 bin TL aktarıldı.
2014’te Etimesgut’ta bulunan 20 bin 690 metrekarelik belediye alanının 10 bin metrekaresi FETÖ’ye ait okul ve dershane açması için “Özel Eğitim ve Öğretim Testisi Alanı“na çevirdi.