Gökçe Bahadır’a rağmen tutmayabilir! Evlilik değil boşanma hakkındaki her şey!

İlk bölüm, Gökçe Bahadır ismi ve “merak reytingi” yüzünden iyi-kötü izlendi ancak Evlilik Hakkında Her Şey, doğru bir proje olmayabilir.

Günlerdir Levent’teki billboardlarda reklamını gördüğüm AB grubu ve kadın seyirci odaklı yeni Fox dizisi Evlilik Hakkında Her Şey, dün akşam seyirciyle buluştu. MF Yapım imzalı Evlilik Hakkında Her Şey’in yönetmen koltuğunda Yusuf Pirhasan oturuyor. Dizinin senaryosunu Seda Çalışır Karaoğlu, Toprak Karaoğlu ve Ayşe Canan Ertuğ yazmakta…

Evlilik Hakkında Her Şey, BBC yapımı “The Split” dizisinin uyarlaması. Başrollerde Gökçe Bahadır, Sarp Akkaya ve Yiğit Kirazcı’yı izliyoruz. Dizide; Cevher ailesine mensup birbirinden çok farklı dört kadının ortak geçmişlerine olan tepkileri ve farklılıkları işlenecek.

Bir evliliğin bütün aşamalarını bu dört kadın kahramanımız üzerinden göreceğimiz dizide; Çolpan (Sumru Yavrucuk) boşanmış, Azra (Gökçe Bahadır) uzun yıllardır evli, Güneş (Tülin Ece) evlilik arifesinde ve Sanem (Gökçe Eyüboğlu) ise evlilik kavramını tümüyle reddeden güçlü kadın karakterler. Müvekkillerin hikayelerinin de dahil olmasıyla “Evlilik Hakkında Her Şey”; aile, aşk, sadakat ve boşanma hukukunun kirli düzenini gözler önüne seren bir drama olmayı amaçlıyor.

Evlilik Hakkında Her Şey, bir sürü iyi oyuncusu olan ama başrol oyuncusu Gökçe Bahadır’a fazlaca güvenen bir dizi. Gökçe Bahadır’da bir sorun yok, dizi projelerinin aranan ismi ancak kendisi ortalama bir oyuncu. Daha ilk sekansta bölümün konuk oyuncusu Neslihan Yeldan, başrol oyuncusuna dramatik bir sahne nasıl oynanır dersi veriyor. Bir de bölüm boyunca kendisine uygulanan ekran filtresi, ikinci bir Hülya Avşar vakası yaratabilir gibi duruyor. Sosyal medya böyle şeyleri köpürtmeye bayılır, umarım vazgeçerler. Her bölümün bir sürü iyi oyuncusu var. İlk bölümün en dikkat çekeni ise bağımsız sinemanın aranan yüzlerinden biri olan Selen Uçer. Tansiyonu giderek artan bir sahnede harika oynamış.

Rüya gibi bir İstanbul!

Evlilik Hakkında Her Şey, iddialı bir dizi ancak bir sürü sıkıntısı var. Bunlardan başlıcası, abartılı diyaloglar yüzünden neredeyse bütün oyuncuların poz keserek oynaması. Seyircinin kafasında nasıl bir Beyaz Türk imajı oluşturmaya çalışıyorlar bilmiyorum ancak bu diyalogların sadeleştirilmesi şart! Dördüncü duvarı yıkmanın da iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Bu, karakterin doğrudan seyirciye hitap etmesi anlamına gelen bir terim ama sağlam oyunculuk istiyor, olmayınca da…

Bu arada, İstanbulluların ilk bölümü kahkahalar atarak izlediğine eminim. Bu, yaşadığımız değil, senaristlerin yaşamamızı istediği İstanbul. Sokakta elinizde kahveniz kimseye çarpmadan ve çalım atarak yürüyebilir, Nişantaşı’nda elinizi kaldırır kaldırmaz taksi bulabilirsiniz. Sanki AB’ye girmişiz, aradan da 10 yıl geçmiş gibi bir İstanbul!

Yine de dizinin İstanbul’u kullanma halini, kalabalık mekanlardaki dış çekimlerin bolluğu yüzünden sevindim. Bu kontrolü zor alanlarda çekim yapmak dizicilerin kâbusu, o yüzden her şey setlere taşınıyor ve mekân duygusu zedeleniyor. Dizinin seyir zevkini arttıran ve abartılı oyunculuklarına katlanmamı sağlayan şey bu dış mekân çekimleri belki de.

Erkekler hep aldatır, hep erkekler aldatır!

Gelelim yazının manşetine, dizinin adı Evlilik Hakkında Her Şey ancak bu evliliği değil bitmiş evliliklerin nasıl sonlandığını gösteren bir hikaye. Kanalda birileri, “artık bütün çiftler birbirini aldatıyor, hadi bunun dizisini çekelim” demiş, ortada da hazır bir senaryo varken uyarlaması yapılmış gibi.

Boşanmaların birincil sebebi aldatma, izlediğimiz tüm dizilerde erkekler eşlerini aldatıyor. Gündüz (Cinnet) kuşağı bu meseleye daha adil yaklaşıyor. Gerçek hayatta aldatmanın cinsiyeti yok. Sosyo ekonomik açıdan üst sınıfların daha çok aldattığı da yine bir kurgu palavrası. Gündüz kuşağında kadın-erkek, eğitimli-cahil herkes aldatıyor ama kurgu tarafı aldatma dizilerinin alıcısının kadın seyirci olduğunu bildiği için “güçlü ama kurban kadın” karakterine oynamaya devam ediyor. Erkekler hep aldatır, kadın ise ancak aldatıldığında! Diziler öyle diyor, buna inanmamızı istiyor.

İlk bölüm, Gökçe Bahadır ismi ve “merak reytingi” yüzünden iyi-kötü izlendi ancak Evlilik Hakkında Her Şey, doğru bir proje olmayabilir. Her gün reality ya da kurgu olarak onlarca aldatmaya şahit olduğumuz ekranda aldatma üzerine kurulmuş yeni bir işe gerek yoktu ama yapmışlar. Fox TV, reytingler düşünce, gözünün yaşına bakmadan dizi kaldıran bir kanal… Dizi, hedeflendiği gibi AB grubunda fena olmayan bir reyting aldı ve geceyi 3. bitirdi ama Total’deki, ABC’deki durum fena. Daha ilk bölümden sallanıyor desem yeridir. Demem o ki, siz bu diziye ve karakterlerine çok bağlanmayın. Ünlü oyuncularına rağmen tutmayabilir!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com