Gündem
30 Mayıs 2018 13:38 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:14

Gezi'de gözaltına alınan gazeteci Gezi'nin yıldönümünde öldürüldü

Rusya vatandaşı gazeteci Arkadiy Babçenko Kiev’de uğradığı suikastta hayatını kaybetti.

Gezi'de gözaltına alınan gazeteci Gezi'nin yıldönümünde öldürüldü
Ukrayna’da işlenen gazeteci cinayetlerine yenisi eklendi. Rusya vatandaşı gazeteci Arkadiy Babçenko Kiev’de uğradığı suikastta hayatını kaybetti. Babçenko, Rusya yönetimine karşı muhalif görüşleriyle tanınıyordu.

Türkrus’da yer alan habere göre; Gazeteci Ayder Mujdabayev, Facebook mesajında, meslektaşı Arkadiy Babçenko’nun Kiev’de evinde uğradığı suikastta hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ardından Kiev polisinden yapılan açıklamada, Babçenko’nun eşinin polisi arayarak cinayeti haber verdiği bildirildi. Rusyalı gazetecinin sırtına kurşun isabet ettiği, hastaneye kaldırılırken ambulansta hayatını kaybettiği belirtildi.İKTİDAR KARŞITI

Rus basınında yer alan haberlere göre Babçenko, Rusya’da iktidar karşıtı görüşleriyle biliniyordu. 1977 doğumlu gazeteci, Rusya’da tehditler aldığını iddia etmiş ve ülkesini terk ederek Ukrayna’ya yerleşmişti.

Bir dönem Rusya’da Moskovskiy Komsomolets gazetesinin, NTV kanalının ve Birinci Kanal’ın muhabirliklerini de yapan Babçenko, son dönemde Ukrayna’da Kırım Tatar kanalı ATR’de çalışıyordu.GEZİ’DE GÖZALTINA ALINDI

Bu arada, Arkadiy Babçenko'nun tam 3 yıl önce İstanbul'da Gezi Olayları sırasında gözaltına alındığı ve nerdeyse iki ülke arasında ufak bir gerginliğe neden olduğu ortaya çıktı.

Fuad Safarov'un Moskova'dan geçtiği habere göre, Babçenko 14 Haziran 2013'de polisle tartışmasının ardından gözaltına alınmış, ardından da sınır dışı edilmişti. Babçenko o dönem Rus muhalif Novaya Gazeta gazetesinde çalışıyordu.

Moskova'ya döndükten sonra basına yaptığı açıklamada Babçenko, akreditasyonu olmadan bölgede çalıştığını, bunun kendi hatası olduğunu itiraf etmişti.

Babçenko şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye'de mahkemeye ellerim kelepçeli olarak çıkarıldım. İki saat sonra kelepçeler çıkarıldı. Bana casusluk ya da polis görevlilerine kötü davranma suçlarından soru sorulmadı. Sadece idari olarak akreditasyon değerlendirildi. Ben İstanbul’a freelance olarak gitmiştim. Elbette, bu benim hatam, benim problemim.”

Rus gazeteci, “Doğrusunu söylemek gerekirse, akreditasyonun gerektiğini düşünmemiştim. Beni başka bir nedenden dolayı durdurdular ve sırf bir suçumun olduğunu kanıtlamak için akreditasyon eksikliğini sonradan ortaya çıkardılar.” ifadeler kullanmıştı.

SİVİL POLİSLER GÖZALTINA ALMIŞTI

Novaya Gazeta, Babçenko’nun Gezi Olayları'nde polis araçlarının fotoğraflarını çekmeye çalışırken sivil polis tarafından gözaltına alındığını yazmıştı.

Moskova’ya gelişinde havalimanında konuşan Babçenko, polisin kendisini herhangi bir casusluk ya da polise kötü davranma suçlarından yargılamadığını, serbest bıraktığını, ancak en kısa sürede Türkiye’yi terk etmesini istediğini söylemişti. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na yardımları nedeni ile teşekkür eden gazeteci, kendini iyi hissettiğini ifade etmişti.

Babçenko, 2017 yılında Rusya’yı terk etmiş ve Kiev’e yerleşmişti. Babçenko, bir yerel televizyonunda kendi programını sunuyordu.