Gündem
09 Tem 2013 15:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:16

GEZİ PARKI'NA RAMAZAN ÇADIRI KURULMAYACAK!

İstanbul Valisi, Gezi Parkı'na Ramazan çadırı kurulacak iddiasını yalanlandı.

Belediye ekiplerinin son temizlik çalışmasını yaptığı park açılışa hazır hale geldi. Park vatandaşların hizmetine açıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş parkta incelemelerde bulundu.

VALİ'NİN AÇIKLAMALARI

Düzenlemeleri yerinde görmek için Gezi Parkı'nda inceleme yaptık. Park mükemmel hale getirilmiş, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugünden itibaren çalışmalar tamamlandı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'müz gerekli yenilemeleri zaman içinde yapacaktır. Hayırlı olsun.

İstanbullular 24 saat parkı gezebilecekler. Parklar halk içindir. Dolayısıyla toplumumuzun bütün kesimlerinin kullanımına açıktır.

İFTAR ÇADIRI İDDİASI

Beyoğlu Belediyesi'nin böyle bir çalışması yok ama Ramazan ayına mahsus, iftar saatlerinde bir etkinlik yapılacak. Çadır kurma ve tüm gün burada tutma söz konusu değil.

"RAMAZAN'IMIZI REZİL ETMEYELİM"

Halk huzur ve güvenlik içinde parkı kullanamaz ve burası bir gösteri alanına çevrilirse bu halka eziyet olur. Gösteri yapmak isteyen kişiler, bize müracaat ederse bu haklarının kullanımını sağlarım. Ama bir grup "Gezi Parkı'nın bizden başka sahibi yok" diyerek burayı işgal etmeye çalışırsa buna müsaade etmeyiz. Huzursuzluk ve çatışma istemiyoruz. Ramazan Ayı'nın kucaklaşmaya vesile olmasını istiyoruz. Herkes kıymetlidir ve herkes hukuka tabiidir. Kimsenin "ben burada istediğim kadar oturur, parkın kontrolünü ele alırım" demeye hakkı yoktur. Burası bir işgal ve slogan atma alanı değil, istirahat alanıdır. Bunun dışına çıkan gösteri ve yürüyüşlere müsaade etmeyiz. Hukuk dışı gösteri ve yürüyüş çağrısı yapmak da suçtur. Kanunsuz yürüyüş çağrısı yapanların hepsi açıkça suç işlemektedir. Artık buna son verme zamanıdır. Ramazan'ımızı zehir etmeyelim.

"MAHKEME KARARI GEZİ PARKI İÇİN DEĞİL"

Gezi Parkı'na mahsus mahkemeler tarafından verilmiş bir karar yoktur. Yalnız buradaki imar planı çalışmalarıyla ilgili verilmiş bir karar vardır ama bu direk olarak Gezi Parkı'yla ilgili değildir. Bu konuda yanlış spekülasyonlar yapılıyor. Parkı düzenleme çalışmalarımız devam ediyor.