Gündem
23 Mayıs 2013 14:53 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:11

''GEREKİRSE EL ATARIZ... '' BAKAN'DAN TURKCELL AÇIKLAMASI!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Turkcell Yönetim Kurulu'nun belirlenmesi sürecine ilişkin, başıboş kalması mümkün değil gerekirse SPK el atar.

Ali Babacan, Bloomberg ve Habertürk’ün ortak canlı yayınında soruları yanıtladı.

"Turkcell’in Olağan Genel Kurulu dün yapılamadı ve ileri bir tarihe ertelendi. Turkcell’de bundan sonra ne olacak? SPK’nın bundan sonra konuya bakışı ne olabilir?" şeklindeki soru üzerine Babacan, Turkcell’in özel şirket olduğunu, kamunun hissesi bulunmadığını ancak halka açık olduğu için özellikle azınlık hissedarlar açısından SPK’nın görevleri bulunduğunu anlattı.

SPK’nın, Turkcell’e yönelik asıl ana bakış açısının halka açık bir şirket olması olduğunu vurgulayan Babacan, şunları kaydetti: "Halka açık bir şirketle ilgili de SPK’nın görevi, fonksiyonu vardır. Devlet bir bu açıdan bakıyor. İkincisi, yine düzenlenen bir sektör olduğu için, telekomünikasyon konusunda topu topu üç operatörden biri olduğu için, özellikle BTK tarafından da düzenlenen bir sektör olduğu için o sektörün düzenlemelerine uyan bir şirket olması gerekiyor. Üçüncü bir bakış açısı da stratejik bir kuruluş. Çünkü pazar payı en yüksek olan şu anda mobil telefon operatörü. Dolayısıyla o şirketle ilgili bir aksaklık, Türkiye’nin genel iletişim ve ticari yapısıyla ilgili aksaklığa sebep olabilir. Bizim arzumuz, bu şirketin ortaklarının uyum içerisinde çalışıp, şirketle ilgili kararlarını alıp, şirketi kendilerinin yönetmesi. Asıl bir numaralı tercihimiz, olması gereken bu."

Ali Babacan, şirket ortakları arasında ihtilaf olduğu durumlarda kanuni haklar bulunduğuna dikkati çekerek, "Böylesine stratejik açıdan önemli olan hem düzenlenen telekomünikasyon sektöründe bir şirket olması hem de halka açık olması, bu şirketin bir bakıma yönsüz, başıboş, idaresiz, yönetim kurulsuz bir şirket haline düşmesine bizim müsaade etmemiz mümkün değil. Birinci tercihimiz bu önümüzdeki dönemde, kısa bir süre içerisinde ortakların anlaşıp bir an önce yönetim kurulunu kendilerinin atayıp bu şirketi yönetmesi" diye konuştu.

"Yönetim Kurulu olmayan bir şirkete göz yummak mümkün değil"

Başbakan Yardımcısı Babacan, en kısa sürede Turkcell Olağan Genel Kurulu’nun gerçekleştirilerek yönetim kurulu üyelerinin atanmasını umduklarını dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Yönetim Kurulu üyelerinin tamamının görev süresi bitti. Yönetim Kurulu olmayan bir şirkete göz yummak mümkün değil, böylesine dediğim açıdan önemli bir şirkete. Dolayısıyla kendi aralarında anlaşıp bağımsız üye atayamadıkları için SPK mecburen bağımsız üye atadı. Çünkü aralarında anlaşıp bağımsız üyelerini kendilerini belirleselerdi o zaman o üyeler şu anda görevdeydi. Bunu da yapamadıkları için, isim dahi öneremedikleri için SPK mecburen atamak durumunda kaldı. Şimdi yine çıkmaza girerse SPK birkaç adım atacak mecburen. Sonuçta böyle bir şirketin yönetimsiz kalması, başıboş kalması mümkün değil. Biz buna izin veremeyiz."

Babacan, uzun süre yönetim boşluğunun kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, "SPK’nın çok daha geniş yetkileri var. Bu yetkileri basamak basamak kullanır" dedi.

Başka bir soru üzerine Babacan, Turkcell’in yönetim kurulsuz kalmasına izin vermeyeceklerini, ortakların mutabakata varıp yönetim kurulu üyelerini atamasını tercih ettiklerini vurguladı. Daha önce de ifade ettiği nedenlerle bu şirketi yönetimsiz bırakmayacaklarını belirten Babacan, ortaklar anlaşana kadar devletin müdahalede bulunacağını, anlaşma olduğunda çekileceğini söyledi.