Gündem
09 Eki 2011 16:35 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:53

GEMLİK KARIŞTI! ÜLKÜCÜLERİN YÜRÜYÜŞÜNDE ARBEDE ÇIKTI!

Öcalan'ın avukatlarıyla görüştürülmemesini protesto etmek için Gemlik'te yürüyüş yapacaklarını açıkladıkları BDP'lilere karşı Gemlikliler protesto yürüyüşü düzenledi.

Bursa Valiliği'nin, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatları ve aileleriyle görüştürülmeyişini gerekçe gösterip bugün İmralı ile deniz ulaşımının yapıldığı Gemlik ilçesinde, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), BDP ve DTK'nın desteğiyle yapılması planlanan basın açıklaması ve yürüyüşe izin vermemesi nedeniyle alınan önlemler sürdürülüyor.

Gemlik'te öğle saatlerinde Türk bayrağı ile kısa yürüyüş yapıp İstiklal Marşı okuduktan sonra dağılan Ülkücü gençlerden oluşan 30 kişilik grup, bu kez de İskele meydanında eylemlerini sürdürmek istedi. Polisin dağılmaları için uyardığı gençler arasında, 'Eyleme devam edelim', 'Eyleme devam etmeyip dağılalım' tartışması çıktı. İki gencin kavga ettiği bu tartışmayı polis ayırdı. Göstericiler daha sonra dağıldılar.

BDP İL BAŞKAN YARDIMCISI, POLİS ŞEHİRDEN ÇIKMAMA İZİN VERMEDİ
Bu arada BDP Bursa İl Başkan Yardımcısı Ayla Yıldırım, bugün bir grup arkadaşıyla birlikte toplanmalarına izin verilmeyen Gemlik'e gitmek istediklerini fakat polisin kendilerine izin vermeyip, şehirden çıkmamaları için uyardığını bu nedenle de Gemlik'e gidemediklerini söyledi.

YALOVA VALİSİ ESENGÜL CİVELEK, EMNİYET MÜDÜRÜ AKYILDIZ'DAN BİLGİ ALDI
Yalova Valisi Esengül Civelek, Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde düzenlenmesi planlanan ancak Valilik tarafından izin verilmeyen yürüyüş ile ilgili Yalova'da gerçekleştirilen polis kontrol noktasına gelerek İl Emniyet Müdürü Ahmet Selim Akyıldız'dan bilgi aldı. Yalova-Bursa yolu, Şehirlerarası Otobüs Terminali önünde uygulama yapan, araçları tek tek kontrol eden, otobüslerde kimlik kontrolü yapan Yalova Emniyeti ekiplerinin yanına gelen Vali Civelek, çalışmaları izledi.Öte yandan Yalova'daki Topçular Feribot İskelesi'nde de jandarma tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı. Feribottan inen araçlar kontrol edildi.

BDP'LİLER YALOVA'DA AÇIKLAMA YAPTI
Bursa'nın Gemlik İlçesi'nde yapılmak istenen yürüyüşe katılamayan Yalova'daki BDP'liler, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. BDP Yalova il binası önünde partililer adına bir açıklama yapan BDP İl Başkan Yardımcısı Evrim Öztürk, demokratik taleplerini dile getirmek için basit basın açıklamasına dahi izin verilmeyen zihniyetin Kürt halkına yaşama hakkı tanımadığını öne sürerek, "Operasyonlardan, tutuklamalardan, işkenceden ve hatta ölümden korkmadan onurluca demokratik direniş hakkımızı kullanacağız" dedi.