Gündem
14 Şub 2015 15:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:03

Gazeteleri tehdit eden Neo Naziler yakalandı!

İsveç’te gazeteleri tehdit eden Neo Naziler yakalandı

İsveç'in başkenti Stockholm’de, ülkenin en yüksek tirajlı Dagens Nyheter ve Expressen gazetelerini tehdit eden üç Neo Nazi yakalanarak gözaltına alındı.

Stockholm Emniyet Müdürlüğünden Lars Byström, yakalanan üç kişinin bir Neo Nazi örgütüne üye olduklarını doğrulayarak: “Neo Nazi örgütü üyesi üç kişi yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişiler; iki gazeteye ve çalışanlarına karşı şiddet uygulamak için planlar yaptığı ve tehdit oluşturduğu için yargı önüne çıkarılacak. Her iki gazetede çalışanlar polisi arayarak, üç kişinin gazete binasının girişinde beklediğini bildirdiler. Bunun üzerine gazete binalarına giderek şahısları yakaladık. Bu kişilerin İsveç Direnç Grubu (SMR) üyesi oldukları ortaya çıktı” dedi.

Bazı örgüt üyelerini deşifre eden Exspressen Gazetesi Genel yayın yönetmeni Thomas Mattsson, gazetede bazı Neo Nazi örgütü üyesi kadınlarla ilgili yazıların yayınlanması üzerine tehditler almaya başladıklarını belirterek: "Cuma günü gazetede bazı SMR üyesi kadınlar hakkında yazı yayınlamıştık. Gazetemiz 1949 yılından bugüne Nazilerle mücadele politikası yürüten bir gazetedir. Bina önünde bazı Neo Nazileri görünce polisi alarma geçirdik" dedi.

SMR üyelerinin bir cami önünde Müslüman göçmenlere saldırma planı da yaptıkları bildirildi. Polis, yakalanan üç kişi dışında gazete binaları çevresinde bazı kişilerin de karakola götürülerek ifadelerinin alındığını açıkladı. Olayın ardından polis, gazete binaları çevresinde güvenlik önlemleri aldı.