Medya
13 Oca 2022 10:57 Son Güncelleme: 13 Oca 2022 11:02

Gazetedeki borçlu listesinde onun adı var: Rıza Sarraf'ın Türkiye'deki işleri devam ediyor mu?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Sarraf’ın Türkiye’deki şirketlerinin işlerine devam ettiğini, SGK borcu nedeniyle devletin gazeteye ilan verdiğini kaydetti.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Sarraf’ı gazete ilanıyla arayan devlet” başlıklı yazısında, ABD’deki Halkbank davasında tanık koruma programına başvuran ve yaşamını ABD’de sürdüren Rıza Sarraf’la ilgili yaşanan gelişmeyi aktardı.

Pehlivan, Sarraf’ın Türkiye’deki şirketlerinin işlerine devam ettiğini, SGK borcu nedeniyle devletin gazeteye ilan verdiğini kaydetti.

BORÇLU LİSTESİNDE SARRAF DA VAR
“Sarraf’ın ve yakınlarının Türkiye’deki tüm mallarına el konuldu mu? Kâğıt üstünde evet” diyen Pehlivan, yazısını şöyle sürdürdü: 

“Arabası ve gayrimenkulleri dışında Türkiye’de adına kayıtlı en az 10 şirketinden bahsediyorum. Peki, hal böyleyken... Geçtim, Türkiye aleyhine itirafçı olup ABD’de şatafatlı yaşamasını... Türkiye’deki paravan şirketler üzerinden kendisine halen düzenli para akışı olduğuna dair ciddi iddialar var. 

Sadece bu kadar mı? Değil. 

Geçen yılın sonuna yaklaşırken, 29 Aralık’ta Cumhuriyet gazetesinde bir resmi ilan vardı. Sahibi SGK’ye bağlı Beykoz Sosyal Güvenlik Merkezi’ydi. SGK özetle diyordu ki: ‘Aşağıda listesini verdiğimiz kişilerin bize borcu var. Onları bizde kayıtlı adreslerinde bulamadığımız için gazeteye ilan verdik. Bu ilanı görünce bize ulaşsınlar.’ 

Şimdi... Kimse dikkat etmedi; 77 kişilik o borçlu listesinde oldukça tanıdık bir isim de vardı: Rıza Sarraf! 

“SGK’YE 2021’DE DE BORCUNUN OLMASINI NASIL OKUMAK LAZIM”
Resmi ilana göre Sarraf’ın SGK’ye 1.654.024.52 TL tutarında ceza borcu bulunuyordu. Bu borç da Sarraf’ın bir şirketinin 2016 - 2021 yılları arasındaki faaliyetlerine ilişkindi.

Şunu anlamıyorum... Sarraf, 2016’da Türkiye’yi terk etti ve ABD’ye gitti. 2017’de de mal varlıklarına el konuldu ve kayyum atandı. Madem öyle, Türkiye’de Sarraf’ın adına kayıtlı ve halen faaliyette bulunduğu anlaşılan bir şirketin SGK’ye 2021’de de borcunun olmasını nasıl okumak lazım?

Maaşlı o kayyumlar ne iş yapar? SGK yani devlet Sarraf’ın Miami’de yaşadığını bilmiyor mu? Ne demek “Beykoz’daki adresinde bulamadık bu adamı” diye ilan vermek? Dışişleri Bakanlığı üzerinden alacağımızın peşine düşmek çok mu zahmetli geliyor? Sarraf’a halen Türkiye’den para transferleri yapılmasına ve onun başka şirketlerinin de ciddi vergi borcu olmasına dair sorularımı yazmıyorum bile. Şimdilik tek diyeceğim: Yiyin efendiler yiyin!”