Gündem
09 Oca 2012 11:15 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:12

GAZETECİLİK VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ 51 YIL ÖNCESİNDEN DAHA KÖTÜ!

ÇGD: ülkemizde gazetecilik, basın ve ifade özgürlüğü 51 yıl öncesinden daha kötü durumdadır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada "ülkemizde gazetecilik, basın ve ifade özgürlüğü 51 yıl öncesinden daha kötü durumdadır." dedi.

Gazeteciler önemli haklar getiren 212 sayılı yasanın, 1961 yılında kabul edilmesi sonrasında önceleri Basın Bayramı, 1971 askeri müdahalesinden sonra da Gazeteciler Günü olarak anılan 10 Ocak mesajı yayınlayan ÇGD Yönetim Kurulu açıklamasında şunları kaydetti:

"10 ocak 1961 tarihinde çalışanların lehine hükümler getiren söz konusu yasayı protesto eden basın patronları direniş göstererek gazetelerini yayınlamama kararı almış, basın emekçileri ise bu direnişe karşı matbaalara el koyarak gazetelerini yayınlamışlardır.

Aradan geçen 51 yıl sonra bugün gazetecilerin hukuki ve fiili kazanımları budanmış, sendikalaşma neredeyse sıfırlanmış, son olarak da AKP iktidarı tarafından "yıpranma hakkı" ortadan kaldırılmıştır.

Medya'da taşeronlaşma yaygınlaştırılmış, iş güvencesi ortadan kalkmış, sigortasız çalıştırma, işten çıkarmalar günlük olaylar haline gelmiştir. Bunun son örneği yazar Ece Temelkuran'ın işine son verilmesiyle yaşanmıştır.

Daha da önemlisi gazetecilerin halkın haber alma hakkını yerine getirilmesi iktidarın isteğine göre işlemektedir.

Başbakan'ın Gazete patronlarını ve yayın yönetmenlerini toplayarak izleyecekleri yayın politikası konusunda, talimatlar vermesi, medya yöneticilerinin bu "hizaya gel" toplantısını olağan bulup, "başüstüne" tavrıyla yanıt vermesi, basın ve ifade özgürlüğünün olduğu demokratik hiçbir ülkede görülmeyecek bir skandaldır. Ancak Türkiye 'de bu durum yaşanmıştır. TRT de binlerce deneyli muhabir, yayıncı baskıyla emekliliğe zorlanmakta,yeni partizan kadrolar yaratılmaya calışılmaktadır.

Uludere'de , 19 u çocuk yaşta 35 vatandaşımızın bombalanarak öldürülmesi haberi toplumdan saklanmış, muhabir arkadaşların verdiği haberler, görüntüler 13 saat süreyle bekletilmiş,yok sayılmış iktidarın resmi açıklaması ve talimatı beklenmiştir.

Ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü 51 yıl öncesinden daha kötü durumdadır.

Tutuklu gazeteci sayısının 100'ü bulması, gazeteciler hakkında açılan dava sayısının 10 bine yaklaşması, olağanüstü dönemlerin, darbe dönemlerinin kurumu olan Özel Yetkili Mahkemelerin varlığı, öncelikle Terörle Mücadele yasasının ve TCK nın ifade özgürlüğünü yok eden hükümlerinin varlığı AKP iktidarını rahatsız etmemekte.Bu konularda demokratikleşme için adım atılmamaktadır. Tutuklu gazetecilerin duruşmaları ve mahkemenin seyri, Nedim Şener'in belirttiği gibi, ciddiyetini ve inandırıcılığını kaybetmiş, adeta "tiyatroya" dönüşmüştür.

Bütün bunlar kadar vahim olan da, çok sayıda gazeteci ve yazarın, meslektaşımızın iktidara ters düşmemek için bu vahim , faşizan gidişe karşı sessiz kalışıdır.

ÇGD geçmişte olduğu gibi bugün de, Mesleğimize, meslektaşlarımıza karşı uygulanan, baskılara karşı mücadelesini, hem bu konudan rahatsız olmayan iktidar temsilcilerine hem bu baskı sürecini olağan karşılayan kimi gazeteci ve yazarlara karşı ödünsüz sürdürecektir.

ÇGD nin ne kutlayacak basın bayramı, ne de anacak gazeteciler günü yoktur.

CGD için ocak ayı, Uğur Mumcu, Metin Göktepe ve Hrant Dink'in öldürülmesi, katillerinin ve azmettirenlerin Devletin derinliklerinde yok edilmesidir.

ÇGD'nin, ülkeyi yöneten iktidardan basın, düşünce ve ifade özgürlüğü talebi vardır.

CGD, tutuklu tüm gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmasını, tutuksuz yargılanmasını, Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını, basın ve ifade özgürlüklerini kısıtlayan yasaların demokratikleştirilmesini talep etmektedir."