Gündem
04 Mar 2016 17:13 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:23

Gazetecilik örgütlerinden Zaman'a kayyım atamasına sert tepki!

Zaman'a kayyım ataması haberlerinin ardından gazetecilik örgütlerinden açıklama geldi.

AA'nın son dakika olarak geçtiği habere göre; İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi.

Haberin ardından gazetecilik örgütleri arka arkaya açıklama yayınladı. İşte o açıklamalar;

TGC: Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Zaman Gazetesi’ne de kayyum atanmasını medyaya yeni bir sansür yöntemi olarak değerlendirdi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler  yer aldı:

“İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi’ne kayyum atanmasına karar verdi. 

Gözaltılar, tutuklamalar, internet erişiminin engellenmesi ve ağır para cezalarıyla basını susturan  zihniyet, şimdi de kayyumlar eliyle gazete ve televizyonların  içini boşaltıp yok ediyor. Basın sektöründe işsiz gazetecilerin sayısı da her gün biraz daha artıyor. Halkın haber almadaki çeşitlilik kanalları hızla tüketiliyor.

Hatırlanacağı üzere İpek Medya Grubu’na atanan kayyumlar kısa sürede basın şirketlerinin tümünün kapısına kilit vurdu. Aynı akıbetin Zaman Gazetesi için de söz konusu olmayacağını umuyoruz.

İktidara, görüşlerini benimsemediği medya kuruluşlarına müdahale ederken, binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına neden olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Sendikası Sekreteri'nden açıklama

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Kuleli, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile Zaman gazetesine kayyım atanmasını eleştirdi ve Zaman'a destek çağrısı yaptı.

Hukuk çökünce herkes altında kalır. Üyelerimizi Zaman'daki meslektaşlarımızla dayanışmaya çağırıyoruz.  Türkiye medyası kayyımlar ve kıyımlarla yönetilemez. Anayasa Madde 30: Basımevi ve basın araçları, suç aleti olduğu gerekçesiyle zapt ve müsadere edilemez veya işletilmekten alıkonulamaz.