Gündem
23 Mayıs 2014 15:08 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:12

Gazetecilerden T.C no istendi! Taksim kapatılıyor mu?

Taksim'de bulunan bir otelde iki günlük bir konferans organizasyonu gerçekleştiren reklam ajansının, konferansı izleyecek gazetecilerden, "Valilik izni için TC Kimlik Numarası" istemesi tartışma yarattı.

Taksim’de bulunan bir otelde iki günlük bir konferans organizasyonu gerçekleştiren reklam ajansı, konferansı izleyecek gazetecilerden “TC Kimlik Numarası” istedi. Ajans yetkilileri, bu talebin gerekçesi sorulduğundaysa, kendilerine ‘Taksim’in kapatılacağının söylendiğini’ belirterek, “ Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümünde gerçekleşecek etkinliğe giriş ve çıkışlarda sorun yaşanmaması için İstanbul Valiliği’nden izin listesi alınacağı” cevabını verdi.

Radikal’in ulaştığı resmi kaynaklar ise ‘şu an için böyle bir değerlendirme yapılmadığını’, Taksim’in kapatılması durumunun ‘gelecek istihbaratlara bağlı olduğunu’ söyledi.

Uluslararası Radyo ve Televizyon Çalışanı Kadınlar Birliği (IAWRT) 29 ve 30 Mayıs tarihinde Taksim’de bulunan bir otelde konferans ve güvenlik eğitimi gerçekleştirecek. IAWRT’ın gazetecilere gönderdiği konferans davetinde ise, gazetecilerden valilikten alınacak izin listesi için TC Kimlik numaraları istendi. Organizasyon sorumlularına neden böyle bir izne ihtiyaç duyduklarını sorduğumuzda ise Gezi Parkı eylemlerinin yıl dönümü olduğu için Taksim’in kapatılabileceği konusunda Valilik tarafından bilgilendirildiklerini ifade etti. Gazetecilere 22 Mayıs tarihinde gönderilen davet mail’i ise şöyle:

“Konferans tarihlerinde Taxim Hill Hotel'e giriş çıkışlarda herhangi bir sorun yaşanmaması için yönetim kurulu başkanımız Nalan Sakızlı yarın katılımcı ve konuşmacıların listesiyle Valiliğe bir izin dilekçesi verecek. Sizden bu nedenle ayrıca TC kimlik no'nuzu rica ediyoruz.”

Radikal’in ulaştığı resmi kaynaklar ise Taksim’in kapatılmasıyla ilgili bir değerlendirmelerinin şu an olmadığını, bunun gelecek olan istihbaratlara bağlı olduğunu ifade etti.